Technologia 5G wkracza do kosmosu

Ericsson (szwedzki producent sprzętu telekomunikacyjnego), Thales (francuska firma lotnicza) i Qualcomm (amerykańska firma produkująca układy scalone) podjęły współpracę, której celem jest umieszczenie w kosmosie sieci satelitów wyposażonych w sprzęt obsługujący połączenia 5G.

Urządzenia 5G znajdujące się na pokładzie satelitów będą wymieniać dane z naziemnymi stacjami, dzięki czemu w przyszłości smartfony będą mogły korzystać z łączności 5G w dowolnym miejscu na Ziemi i zapewniać ich użytkownikom pełny globalny zasięg szerokopasmowych usług transmisji danych w tych miejscach, które zwykle są obsługiwane tylko przez starsze systemy telefonii satelitarnej o ograniczonych możliwościach przesyłania danych.

Oczekuje się, że korzyści z łączności 5G obsługiwanej przez satelity typu LEO (czyli krążące po niskich orbitach okołoziemskich) obejmą swym zasięgiem właściwie wszystkie miejsca na Ziemi. Taka powszechna łączność zwiększy możliwości usług roamingowych świadczonych abonentom smartfonów 5G, a także umożliwi globalną łączność w przypadku zastosowań 5G w sektorze transportu, energetyki i opieki zdrowotnej. Kosmiczną sieć 5G będzie można również wykorzystać jako wsparcie dla standardowych sieci naziemnych w przypadku poważnych awarii lub katastrof.

Zobacz również:

  • Czy Elon Musk reaktywuje usługę Vine?
  • Lasery wspomagają pracę satelitów Starlink
  • Chiny budują kosmiczną sieć telekomunikacyjną

Wstępne testy rozwiązania odbywają się w emulowanym środowisku kosmicznym we Francji, w której swoje siedziby ma większość europejskich firm telekomunikacyjnych zainteresowanych przeniesieniem technologii 5G do kosmosu.

Testy prowadzone obecnie przez firmy Ericsson, Thales i Qualcomm Technologies trafią do 3GPP – organu zajmującego się globalnymi standardami telekomunikacyjnymi – który potwierdzi, że rozwiązanie spełnia wszystkie wymogi techniczne niezbędne do oficjalnego uruchomienia takich kosmicznych usług telekomunikacyjnych. 3GPP sprawdzi również czy technologii tej mogą korzystać standardowe smartfony 5G, które staną się wtedy właściwie telefonami satelitarnymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200