Technologia 5.5 G będzie kołem zamachowym przemysłu

Na odbywającej się w tym tygodniu w Chinach konferencji MWC Shanghai 2021 Tong Wen, CTO ds. produktów dla sieci bezprzewodowej w Huawei zapowiedział rychłe nadejście ery sieci 5.5G.

5G

Według niego technologia 5G musi stale ewoluować, aby stać się motorem digitalizacji dla całej globalnej gospodarki. Z doświadczenia wiadomo, że żywotność nowych technologii komunikacyjnych wynosi zazwyczaj jedną dekadę. W ciągu ostatniego roku technologia 5G rozwijała się w bardzo szybkim tempie, pokazując swój ogromny potencjał.

Stale rosnące zapotrzebowanie na połączenia bezprzewodowe jest podstawową siłą napędową do ciągłego rozwoju technologii mobilnych - przekonywał Tong Wen. Dlatego też sieć 5G musi poszerzyć zakres swoich możliwości, aby otworzyć nową przestrzeń dla rozwoju biznesu. Ulepszone mobilne usługi szerokopasmowe powodują znaczny wzrost zapotrzebowania na dane, co wymaga od sieci nowej generacji zwiększenia przepustowości w celu zagwarantowania najwyższej wydajności.

Zobacz również:

W miarę pojawiania się na rynku nowych aplikacji, pierwotnie zdefiniowane zastosowania i możliwości 5G w obszarze wirtualnej rzeczywistości czy milisekundowych reakcji, muszą zostać rozszerzone. Przykładem może być gwałtowny rozwój usług tzw. rzeczywistości skrzyżowanej (XR; cross reality).

XR pozwala użytkownikowi tworzyć nowe formy rzeczywistości poprzez włączanie obiektów cyfrowych do rzeczywistych i rzeczywistych do cyfrowych. By poziom tych doświadczeń był wysoki wymaga to znacznego udoskonalenia sieci 5G. Dr Tong przekonywał, że będą musiały zwiększyć swoją średnią prędkość ze 120 Mb/s do 2 Gb/s, ponieważ wysoka rozdzielczość wzrośnie z 4K do 16K. Aby zapewnić interakcję w czasie rzeczywistym w wirtualnym świecie, sieć 5G musi również jeszcze bardziej zmniejszyć opóźnienia w transmisji z obecnych 20 ms do 5 ms.

Kolejnym wyzwaniem dla sieci 5G będzie wyższe obciążenie dla zastosowań przemysłowych. Obecne aplikacje 5G rozwijają się w bezprecedensowym tempie, podnosząc wymagania dotyczące przepustowości sieci i prędkości przesyłu danych. Różnorodne usługi konsumenckie typu AR czy XR wymagają przesyłania obrazów i filmów w wysokiej rozdzielczości z urządzeń lokalnych do chmur i w druga stronę.

Wybiegając w przyszłość Tong Wena twierdzi, że jesteśmy o krok od powstania sieci 5,5G. Nowy standard musi przede wszystkim umożliwiać wyższe tempo przesyłania danych. Ma to być realizowane za pomocą technologii UCBC (Uplink Centric Broadband Communication), której przepustowość przekracza 5G dziesięciokrotnie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200