Techmex rezygnuje z dystrybucji sprzętu IT

Potwierdziły się informacje o rezygnacji firmy Techmex z działalności związanej z dystrybucją sprzętu IT. Bielska spółka chce się skupić na usługach i produktach związanych z systemami informacji przestrzennej.

Przedstawiciele Techmex potwierdzili informacje o zamknięciu pionu dystrybucji sprzętu IT, o którym pisaliśmy kilka tygodni temu. Firma czyści magazyny i wyprzedajemy zapasy, by do końca tego roku całkowicie wycofać się z tej działalności.

Jak podaje dziennik Parkiet, Techmex zwolnił już około 70 pracowników pionu dystrybucyjnego, sprzedał samochody służbowe, wynajął częściowo magazyn w Bielsku-Białej i zmniejsza biura w Warszawie. Przedstawiciele firmy szacują, że oszczędności z tego tytułu tylko w tym roku sięgną 4,5 mln zł. W przyszłym mają wynieść 9 mln zł.

Po wycofaniu się z dystrybucji sprzętu IT Techmex skupi się na usługach i produktach z obszaru systemów informacji przestrzennej GIS. W zeszłym roku przychody przedsiębiorstwa z tego źródła wyniosły 34,8 mln zł. W tym roku sprzedaż usług GIS idzie znacznie lepiej. Po sześciu miesiącach wpływy wynoszą już 39 mln zł. "Chcielibyśmy, żeby II półrocze było równie udane, ale będzie to bardzo trudne. Bezpiecznie zakładamy, że w całym roku sprzedaż GIS zapewni nam około 70 mln zł przychodów" - mówi w rozmowie z Parkietem Jacek Studencki, prezes Techmexu.

Rezygnacja z dystrybucji sprzętu IT ma pomóc firmie wyjść na prostą i spłacić zadłużenie, z którego obsługą ma kłopoty. Na koniec czerwca zadłużenie krótkoterminowe, m.in. w BRE Banku, ING BSK i Kredyt Banku, przekraczało 91 mln zł. Znaczna część była przeterminowana. Spółka miała na kontach zaledwie 103 tys. zł. Koncentracja na wysokomarżowych usługach GIS ma pomóc firmie w zamianie kredytów na długoterminowe.

Więcej o działalności firmy Techmex:

Techmex zwiększy udziały w satelitarnej spółce

Techmex wystawia API dla map

Techmex wykonał mapę akustyczną dla Białegostoku

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200