TechEd 2007: Kolejne porozumienie patentowe Microsoftu

Microsoft podpisał umowę regulującą kwestie własności intelektualnej z dostawcą dystrybucji Linuxa - firmą Xandros. Porozumienie ma chronić obie strony przed potencjalnymi zarzutami dotyczącymi wzajemnego naruszenia praw własności intelektualnej. Xandros jest drugim, po Novellu, producentem rozwiązań linuxowych, z którymi współpracuje Microsoft.

Partnerstwo obu firm, które ma trwać, co najmniej pięć lat, będzie obejmować także współpracę nad zwiększeniem interoperacyjności produktów obu firm. Poza tym, programiści firmy Xandros dołączą do ekipy pracującej nad rozwojem specyfikacji usług Web Services for Management oraz narzędzi do konwersji formatów Open Document Format (ODF) i Open XML. Microsoft ma zaś zachęcać swoich klientów do korzystania z dystrybucji Xandrosa i oferować im bezpłatną pomoc techniczną. Finansowych szczegółów umowy nie ujawniono.

Podpisana umowa jest bardzo podobna do tej, którą w listopadzie 2006 r. Microsoft podpisał z firmą Novell. Jak zapewniają przedstawiciele obu firm, porozumienie z Xandros jest jedynie "kolejnym krokiem, w celu zapewnienia interoperacyjności systemów Windows i Linux oraz zwolnienia klientów od odpowiedzialności w kwestiach związanych z ochroną własności intelektualnej kodu znajdującego się w programach, z których korzystają". W ciągu ostatniego roku Microsoft zawarł porozumienia także z firmami Xensource i Boss. Ma to być element nowej strategii koncernu z Redmond.

Analitycy uważają, że Xandros może na podpisanej umowie znacznie więcej stracić, niż zyskać. W zaprezentowanej niedawno, wczesnej wersji licencji GPL v3 znalazł się bowiem zapis zabraniający nabywania praw patentowych oprogramowania publikowanego na tej licencji. Zakaz ma dotyczyć wyłącznie praw kupowanych po 26 marca 2007 r. Oznacza to, że jeśli osoby zajmujące się rozwojem podstawowych elementów systemu Linux zdecydują się przejść na GPL v3, Xandros będzie zmuszony do zmiany warunków umowy lub zaprzestania dystrybucji systemu Linux. W ofercie firmy Xandros znajdują się dystrybucje przeznaczone do użytku domowego, biurowego, dla szkół i systemy serwerowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing[email protected]

TOP 200