Te szkodliwe programy atakowały najczęściej polskie firmy w zeszłym roku

FortiGuard (laboratorium należące do firmy Fortinet) sprawdziło, jakie narzędzia były w ostatnim czasie wykorzystywane najczęściej przez cyberprzestępców do atakowania polskich firm. Znalazły się wśród nich zarówno znane na całym świecie zagrożenia (takie jak GandCrab czy Zeroaccess), jak i nasz rodzimy malware, taki jak np. Prosiak.

Przedstawione poniżej dane pochodzą z czujników laboratorium FortiGuard rozmieszczonych na terenie Polski i zostały zebrane od 1 czerwca do 31 grudnia 2018 r.

Jeśli chodzi o ransomware, to wszyscy znają takie szkodliwe programy tego typu, jak WannaCry czy Petya/NotPetya. W Polsce najczęściej atakował ransomware noszący nazwę GandCrab. W drugiej połowie 2018 r. odnotowano ponad 1500 przypadków aktywności jego różnych wariantów.

Zobacz również:

  • Rosyjski cyberterroryzm może zostać uznany za zbrodnię wojenną
  • Polskie firmy pod ostrzałem oprogramowania ransomware
  • Urządzenia VPN tej znanej firmy zostały zaatakowane przez chińskich hakerów

W tym samym czasie GandCrab był także najczęściej występującym oprogramowaniem szyfrującym na świecie. Widoczny tu jest znaczny spadek aktywności WannaCry, który w 2017 r. doprowadził do paraliżu wielu instytucji na całym świecie i spowodował straty wycenione przez ekspertów na 8 miliardów dolarów. W drugiej połowie 2018 r. nie znalazł się on już w gronie najczęstszych ataków ransomware w Polsce. Z kolei na całym świecie odnotowano w tym czasie tylko 16 tysięcy przypadków z jego wykorzystaniem.

Unikalnym ransomware występującym w Polsce wydaje się być Shade, który pojawił się około 2014 r. i jest rozprzestrzeniony przez malspam – a więc spam zawierający złośliwy załącznik, najczęściej plik w formacie zip, prezentowany odbiorcy jako coś, co należy jak najszybciej otworzyć. W Polsce w omawianym czasie odnotowano 228 przypadków Shade, nie był natomiast zauważony w podobnej skali na całym świecie.

„Szczególnie interesujące były ataki ransomware, w których przestępcy próbowali podszywać się pod rosyjskie spółki naftowo-gazowe, w szczególności „PAO NGK Slavneft". Prawdopodobnie ich celem było uderzenie w część tego segmentu przemysłu”, mówi dr Paolo Di Prodi, analityk z firmy Fortinet.

Bardzo interesującym przypadkiem jest pochodzące z Polski złośliwe oprogramowanie o nazwie Prosiak. Jest to backdoor, którego aktywność odnotowano najczęściej nie tylko w Polsce (ponad 270 tysięcy przypadków), ale też na świecie (prawie 28 milionów przypadków).

Laboratorium z FortiGuard zwraca uwagę na luki w produktach Adobe i Microsoft. Sondy FortiGuard odnotowały w Polsce największą aktywność eksploitów, a więc złośliwego oprogramowania wykorzystującego luki w zabezpieczeniach, związanych z oprogramowaniem Adobe Reader i Acrobat oraz z pakietem MS Office. Cyberprzestępcze grupy wykorzystujące te narzędzia to m.in. Cobalt Group czy Goblin Panda.

Równie niebezpieczne są botnety. Według danych Fortinet dwa najpopularniejsze botnety obecne w Polsce (po ponad 6 milionów odnotowanych przypadków aktywności) to H-worm i Zeroaccess.

H-worm jest wykorzystywany w ukierunkowanych atakach na międzynarodowy przemysł energetyczny, jednak zaobserwowano, że jest on również wykorzystywany szerzej – jako sposób przeprowadzania ataków poprzez malspam i złośliwe linki.

Z kolei botnet Zeroaccess został odkryty co najmniej około maja 2011 r. Szacuje się, że pakiet odpowiedzialny za jego rozprzestrzenianie był obecny w co najmniej 9 milionach systemów na całym świecie. W grudniu 2013 r. koalicja pod przewodnictwem Microsoftu próbowała bez powodzenia zniszczyć sieci dowodzenia i kontroli botnetu.

„Wcześniejsze badanie wykonane przez Fortinet pokazało, że aż 95% przedsiębiorstw działających w Polsce na przestrzeni minionych dwóch lat doświadczyło cyberataku”, mówi Jolanta Malak, dyrektor polskiego oddziału Fortinet. Na szczęście po zarządach firm widać stopniowy wzrost świadomości problemu. Cyberbezpieczeństwo staje się w firmach kluczowym elementem szerszej strategii zarządzania ryzykiem i wychodzi już poza kwestie związane tylko z informatyką.

Źródło: Fortinet

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200