Te serwery powstały dzięki inicjatywie Open Compute Project

Open Compute Project (czyli otwarty projekt obliczeniowy) narodził się wtedy, gdy inżynierowie zatrudnieni w firmie Facebook doszli do wniosku - po co kupować standardowe serwery i zdać się na to, co oferuje rynek, skoro można opracować otwartą architekturę i szereg specyfikacji, i na ich bazie projektować i budować własne serwery.

Jak powiedzieli tak zrobili - a było to na początku 2011 roku - i od tego czasu szereg firm przystąpiło do budowania serwerów bazujących na specyfikacjach opracowanych przez Open Compute Project. Prezentujemy więc cztery takie serwery, które w naszej opinii zasługują na uwagę. A oto one.

1. Serwery Ambient Series-E zaprojektowane przez firmę Hyve Solutions. Wszystkie mają wielkość 1U i można w nich instalować cztery 3,5- calowe dyski albo dziesięć 2,5-calowych dysków. Mogą też zawierać jeden albo dwa zasilacze. Mogą pracować w pomieszczeniach, w których panuje wysoka temperatura (do 40 stopni Celsjusza) i można w nich instalować dwa intelowskie procesory Xeon E5-2600 oraz do 2 TB pamięci RAM.

Zobacz również:

Te serwery powstały dzięki inicjatywie Open Compute Project

2. Wiwynn SV5200G3. To serwer bazujący na otwartej architekturze Project Olympus, będącej dziełem firmy Microsoft. Serwer zawiera dwa gniazda na procesory Intel Xeon oraz 24 gniazda na moduły DIMM zawierające pamięci DDR4 (ogółem do 1,5 TB). Serwer może zawierać dwanaście 3,5-calowych dysków. Producent instaluje w nim cztery gniazda na moduły M.2, dwa gniazda na moduły PCIe 3.0 i trzy gniazda na moduły PCIe 3.0 x16 . Magistrala systemowa serwera bazuje na technologii Intel UltraPath Interconnect.

Te serwery powstały dzięki inicjatywie Open Compute Project

3. Cloudline CL2100 Gen10. Producentem tego serwera - bazującego w stu procentach na specyfikacjach Open Compute Project - jest firma Hewlett Packard Enterprise. Jest to jeden z najbardziej kompaktowych serwerów w swojej klasie. Ma wielkość 1U i można w nim instalować do dziesięciu dysków twardych SFF (Small Form Factor). Jeśli chodzi o sieć, to użytkownik serwera może skonfigurować dwa gigabitowe porty Ethernet. Mogą to też być porty OCP 2.0 Mezzanine lub PCIe 3.0. Serwer zawiera dwa gniazda na procesory Xeon oraz 24 gniazda na moduły DIMM (pamięć DDR4).

Te serwery powstały dzięki inicjatywie Open Compute Project

4. Rackgo X Big Sur . Producentem serwera jest firma Quanta Cloud Technology. Był to pierwszy dostępny na rynku serwer, który spełniał wymogi projektu Open Compute Project. System zawiera dwa gniazda na procesory Xeon E5-2600 i osiem kart GPU kompatybilnych z procesorami linii K80/M40 (Nvidia). Zawiera 16 gniazd na moduły DIMM w których można instalować do 1 TB pamięci RAM.

Te serwery powstały dzięki inicjatywie Open Compute Project


TOP 200