Te nowe projekty open source firmy Microsoft pozwolą deweloperom budować szybciej chmurowe aplikacje

Korporacja zaprezentował dwa nowe projekty open source, które ułatwią życie deweloperom budującym aplikacje wykorzystujące mikrousługi oraz takie, które są uruchamiane w kontenerach Kubernetes. Pierwszy projekt nosi nazwę Dapr (Distributed application runtime), a drugi OAM (Open Application Model)

Dapr jest przenośnym środowiskiem służącym do uruchamiania aplikacji sterowanych zdarzeniami, które wykorzystują mikrousługi i są wdrażane wewnątrz chmury lub na jej obrzeżach. Aplikacje mogą być budowane z wykorzystaniem wielu języków programowania i środowisk framework oraz mogą zawierać bloki konstrukcyjne komunikujące się z otoczeniem za pośrednictwem standardowych interfejsów API typu gRPC i HTTP.

Dla deweloperów ważne jest to, że bloki wspierają najlepsze praktyki i obsługują takie operacje, jak wywoływanie usług, zarządzanie stanem oraz wysyłanie i publikowanie komunikatów.

Zobacz również:

  • Ta ciekawa technologia AI ulży życiu pracowników call center
  • Reinstalacja systemu Windows - z chmury czy lokalnie?
  • IPhone w wersji Slim? Jakie plany ma firma Apple?

Dapr jest rozwiązaniem typu typu „platform-agnostic”, czyli takim, które funkcjonuje niezależny od platformy. Tworzone w ten sposób aplikacje można uruchamiać lokalnie, w klastrach Kubernetes lub w środowiskach hostingowych zdolnych integrować się z Darp. Dlatego deweloperzy mogą tworzyć mikrousługi, które wykorzystując ten sam kod działają w chmurze oraz na jej obrzeżu.

Do Dapr dołączony jest interfejs CLI (wiersz polecenia) oraz pakiety SDK wspierające języki programowania Go, Java, .Net, Python i JavaScript. Interfejs CLI jest dołączony, aby ułatwić rozpoczęcie pracy. Dapr jest obecnie dostępny w wersji rozwojowej alfa.

Z kolei projekt OAM (Open Application Model) wspiera zadanie budowania aplikacji uruchamianych w kontenerach Kubernetes. Istotną cechą tego projektu jest to, że oddziela on od siebie dwa etapu tworzenia aplikacji: etap tworzenia kodu aplikacji od etapu związanego z jej wdrażaniem i uruchamianiem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200