Te funkcje procesorów Xeon będą dostępne za dodatkową opłatą w trybie on-demad

Intel uruchomił nowy program noszący nazwę On Demand, który pozwoli klientom korzystającym z nowych procesorów Xeon Scalable odblokowanie specjalnych funkcji przetwarzania danych za dodatkową opłatą.

Grafika: Intel

Jak dotąd firma nie podaje cennika funkcji, które będą aktywowane w ramach programu Software Defined Silicon (SDSi). Po kupnie takiej funkcji klient otrzymuje specjalny klucz, po wpisaniu którego dana metoda przetwarzania danych będzie aktywowana. Są to funkcje potrzebne programistom, którzy mają specyficzne wymagania, gdyż dla większości z nich możliwości obliczeniowe oferowane przez standardowy rdzeń Xeon są wystarczające.

Może to np. być silnik przetwarzania danych wbudowany w procesory Xeon najnowszej generacji, który nosi kodową nazwę Sapphire Rapids. Układy takie trafiły już do rąk producentów komputerów, chociaż ich oficjalna premiera będzie mieć miejsce 10-go stycznia 2023 r.

Zobacz również:

  • iPhone 15 z baterią odporniejszą na zużycie
  • Windows 12 i nadchodząca wojna układów AI
  • Rząd amerykański wspiera dotacjami rodzimą produkcję chipów

Bez wykupienia takich specjalnych funkcji nowe procesory Xeon będą mieć odblokowane wszystkie standardowe wersje rdzeni, a po uiszczeniu dodatkowych opłat klient może mieć do dyspozycji pięć wersji oferujących dodatkowe możliwości (tzw. rozszerzenia), którym Intel nadał nazwy Software Guard, Dynamic Load Balancer, Intel Data Streaming Accelerator, Intel In-Memory Analytics Accelerator i Intel QuickAssist.

Intel informuje, że chęć korzystania z dodatkowych funkcji wyraziło już szereg firm, w tym H3C, HPE, Inspur, Lenovo czy Supermicro. Na liście tej nie ma razie firmy Dell, które zapowiedziała jednak, że wkrótce również do niego przystąpi. Na razie usługa On Demand ogranicza się do układów CPU instalowanych w serwerach, ale wiele wskazuje na to, że Intel może wkrótce oferować taką możliwość również producentom komputerów osobistych, tak jak to miało np. miejsce dwanaście lat temu, gdy firma wprowadziła na rynek procesory Pentium i towarzyszącą im usługę Intel Upgrade Service dla procesorów. Za dodatkową opłatą użytkownicy mogli wtedy odblokować dodatkową pamięć podręczną i aktywować funkcję hiperwątkowość.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200