Tańszy Power Mac

Apple znacznie obniża ceny komputerów.

Apple znacznie obniża ceny komputerów.

Apple Computer ogłosił obniżki cen na wszystkie modele komputerów z serii Power Macintosh przeznaczone dla sektora biznesowego. Jest to druga obniżka cen w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Wcześniej o 20% obniżono ceny komputerów z serii Performa, przeznaczonych dla rynku domowego. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, dzięki temu jej komputery staną się bardziej konkurencyjne w stosunku do komputerów opartych na rozwiązaniach Microsoftu i Intela, nazwanych Wintel. Ponadto Apple Computer IMC Poland SAD Ltd. przygotował specjalne oferty na gotowe zestawy komputerów wraz z oprogramowaniem dla studiów filmowych, graficznych itp. Według polskiego dystrybutora, obniżki w ramach tej oferty wynoszą 300-900 USD.

Obniżki cen na komputery Power Mac wyniosły 9-30% i najsłabszy model jest już dostępny w cenie poniżej 2000 USD (Power Mac 7200/120 MHz). Najdroższy z tej serii Power Mac 9500/200 MHz kosztuje ok. 5200 USD. Mimo obniżek, komputery Apple'a wciąż są droższe niż ich odpowiedniki wyposażone w procesory Intela.

Obniżki te stały się możliwe dzięki zmniejszeniu cen na komponenty oraz zmianom w funkcjonowaniu oddziałów Apple'a poza Stanami Zjednoczonymi, dzięki którym firma odnotowała w ostatnim kwartale zysk w wysokości 25 mln USD. Ostatnie redukcje cen są częścią zapowiedzianej na początku roku przez Gilberta F. Amelio, prezesa Apple Computer, strategii wypełniania nisz na rynkach profesjonalnych np. działalności wydawniczej oraz projektowanie grafiki, gdzie lojalni klienci zgodziliby się zapłacić więcej za rozwiązania Appla.

Mimo że Apple zamierza promować PowerPC - jako strategiczne rozwiązanie - nowa wersja systemu operacyjnego tej firmy ma współpracować także z innymi procesorami, m.in. produkowanymi przez Intela i Suna. Niestety, system - dostępny w postaci dodatków do obecnie istniejącego MacOS - ma pojawić się dopiero w 1998 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200