Tanie smartfony hitem targów MWC

Najnowsze modele smartfonów kosztujących mniej niż 300 USD budziły na targach Mobile World Congress większe zainteresowanie niż wypasione i kosztowne urządzenia wysokiej klasy.

Budżetowe smartfony produkowane przez firmy Sony, Microsoft czy Alcatel OneTouch oferują obecnie tak dużo zaawansowanych funkcji i rozwiązań, że użytkownicy coraz częściej zadają sobie pytanie, czy warto kupować dużo droższe urządzenia z najwyższej półki, jak Galaxy S6 firmy Samsung czy One M9 firmy HTC. Właśnie dlatego na ostatnich targach MWC, które zakończyły się w Barcelonie w czwartek 5 lutego, największe zainteresowanie budziły najnowsze modele urządzeń, które mają kosztować na rynku mniej niż 300 USD, co przyjmuje się za umowną, górną granicę ceny dla smartfonów określanych jako "budżetowe".

Jednocześnie trzeba zauważyć, że producenci tanich smartfonów robią wiele, aby wyglądały one atrakcyjniej niż dotąd i również swym wyglądem i estetyką przyciągały uwagę potencjalnych użytkowników. Dobrym tego przykładem może być model oznaczony symbolem Xperia M4 Aqua, zaprezentowany przez Sony. Chociaż jego obudowa jest wykonana z plastyku, a nie metalu i szkła, jak w wypadku smartfonów z najwyższej półki, ale pod względem stylistycznym model ten naprawdę prezentuje się bardzo dobrze.

Zobacz również:

Tanie smartfony hitem targów MWC

Sony Xperia M4 Aqua

Wodoodporny smartfon M4 Aqua jest wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 5 cali (o rozdzielczości 720 x 1280 pikseli) oraz ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 615, który zawiera układy obsługujące połączenia LTE. Urządzenie ma dwie kamery – przednią i tylną. Pierwsza jest wyposażona w 5-megapikselową matrycę, a druga zapewnia rozdzielczość 13-megapikseli. Przednia kamera ma szerokokątny obiektyw o 88-stopniowym kącie widzenia.

Według zapowiedzi Sony Xperia M4 Aqua pojawi się na rynku w II kwartale bieżącego roku w 80 krajach na świecie.

Budżetowe smartfony zaprezentowały na targach również mniej znane firmy, jak na przykład TCL Communication, której produkty są sprzedawane pod marką Alcatel OneTouch. Warto zauważyć, że firma ta zajmuje obecnie siódmą pozycję w ranking największych na świecie producentów smartfonów.

Tanie smartfony hitem targów MWC

Alcatel One Touch Idol 3.

Na targach Mobile World Congress zaprezentowała ciekawy model smartfona noszący nazwę Idol 3, w którym zainstalowano ten sam procesor, który znajduje się w Xperia M4 Aqua. Idol 3 ma wyświetlacz o przekątnej 5,5 cala i rozdzielczości 1080 x 1920 pikseli, a także dwie kamery wyposażone w matryce o rozdzielczości 13 megapikseli (tylnia) i 8 megapikseli (przednia).

Aby wyróżnić produkt na tle konkurencji, Idol 3 został wyposażony w mikrofony i głośniki umieszczone zarówno z tyłu, jak i przodu urządzenia. Użytkownik może dzięki temu swobodnie rozmawiać przez telefon nie zwracając uwagi na to, którą stroną przyłoży smartfon do ucha. Producent postarał się też o zapewnienie wysokiej jakości dźwięku. System audio został zaprojektowany przy współudziale firmy JBL, która specjalizuje się w tej technologii. Idol 3 ma się pojawić w na rynku w maju lub czerwcu, a jego zapowiadana cena to około 280 USD.

Smartfony Idol 3 i Xperia M4 pracują pod kontrolą systemu operacyjnego Android 5.0, znanego pod kodową nazwą Lollipop.

Zwolennicy innych niż Android systemów operacyjnych również mogli na targach znaleźć interesujące rozwiązania. Microsoft poszerzył ofertę w obszarze smartfonów klasy średniej i podstawowej o dwie nowe pozycje: Lumia 640 i Lumia 640XL.

Lumia 640XL jest dobrym przykładem tego, jak wiele zaawansowanych opcji można obecnie spotkać w budżetowym smartfonie. Warto przypomnieć, że Lumia 640XL jest następcą modelu Lumia 1320, który Nokia wprowadziła do oferty pod koniec 2013 r.

W porównaniu do Lumia 1320, Lumia 640XL ma nieco mniejszy wyświetlacz o przekątnej 5,7 cala, a nie 6-calowy. Jest też lżejsza, bo waży 171 gramów (Lumia 1320 - 220 gramów). Przednia kamera smartfona ma rozdzielczość 5 megapikseli, a tylnia - 13 megapikseli, podczas gdy w przypadku Lumii 1320 było to odpowiednio 0,3 i 5 megapikseli.

Natomiast Lumia 640 ma 5-calowy wyświetlacz i kamery o rozdzielczości 8-megapikseli (tylna) oraz 0,9-megapikseli (przednia).

Tanie smartfony hitem targów MWC

Microsoft Lumia 640XL.

Oba smartfony są wyposażone w 4-rdzeniowy processor Qualcomm Snapdragon 1,2 GHz, 1 GB pamięci i będą dostępne w wersjach LTE i 3G oraz single-SIM i dual-SIM (możliwość instalacji jednej lub dwóch kart SIM).

Nowe modele pracują pod kontrolą system Windows Phone 8.1, który będzie można zaktualizować do Windows 10. Do obu modeli dołączona jest roczna subskrypcja na Office 365 Personal, którą można wykorzystać także dla jednego komputera PC lub Macintosh oraz jednego tabletu oraz 1 TB chmurowej pamięci OneDrive i 60 bezpłatnych minut na międzynarodowe rozmowy przy wykorzystaniu Skype miesięcznie.

Lumia 640XL ma być dostępna już w marcu bieżącego roku, a Lumia 640 miesiąc później. Ich zapowiadane ceny rynkowe to odpowiednio około 240 i 180 USD za wersje LTE.

A co nas jeszcze czeka w tym roku? Na przykład nowe wersje procesorów Snapdragon 400 i 600, które Qualcomm zaprezentował dwa tygodnie temu. Wspierają one szybsze połączenia LTE oraz jeszcze lepszą grafikę. Producenci smartfonów zapowiadają, że oparte na tych procesorach urządzenia pojawią się w ich ofertach jeszcze przed końcem br.


TOP 200