Tania rozbudowa sieci SAN

Dzięki routerom Emulex wykorzystującym protokoły iSCSI i FCIP firmy zyskują tanią i elastyczną metodę rozbudowy sieci SAN.

Dzięki routerom Emulex wykorzystującym protokoły iSCSI i FCIP firmy zyskują tanią i elastyczną metodę rozbudowy sieci SAN.

Emulex wprowadza do oferty dwa interesujące urządzenia, pozwalające obniżyć koszty rozbudowy sieci SAN. Emulex iSCSI Storage 725 to most iSCSI-Fibre Channel, pozwalający w prosty sposób rozbudować warstwę dostępową sieci SAN bez konieczności zakupu drogich urządzeń firmowanych przez producentów przełączników Fibre Channel.

Można wyobrazić sobie scenariusz, w którym firma kupuje macierz klasy średniej z dwoma portami 2 Gb/s, podłącza do niej router Emulex, zaś do niego, powiedzmy, 20 serwerów. W ten prosty sposób można także uniknąć zakupu (zwykle drogich) kart iSCSI do większych macierzy - Emulex jest w o tyle uprzywilejowanej pozycji, że jego karty HBA współpracują ze wszystkimi liczącymi się urządzeniami Fibre Channel.

Wracając jednak do samego urządzenia, zawiera ono dwa porty Gigabit Ethernet do komunikacji z serwerami w sieci LAN - każdemu z nich odpowiada port 2 Gb/s Fibre Channel po stronie sieci SAN. Według producenta pojedyncze urządzenie jest w stanie obsłużyć jednocześnie ponad 2 tys. rozkazów SCSI i zapewnia wydajność I/O do 200 tys. operacji na sekundę. Obudowa urządzenia ma wysokość 1U i zajmuje połowę szerokości szafy 19-calowej.

W tej samej obudowie Emulex proponuje urządzenie o nieco innym profilu zastosowań. Emulex FCIP Storage Router 735 to urządzenie dedykowane do łączenia zdalnych sieci SAN za pośrednictwem protokołu FCIP (Fibre Channel over IP). FCIP został zaakceptowany przez większość producentów routerów dla sieci SAN, z wyjątkiem McData, która obstaje przy iFCP.

Urządzenie 735 obsługuje do dwóch łączy SAN o nominalnym pasmie do 45 Mb/s. Według producenta zastosowane w urządzeniu zarówno sprzętowa enkapsulacja ramek Fibre Channel w FCIP, jak i sprzętowa kompresja danych pozwalają zwiększyć rzeczywiste wykorzystanie łączy do poziomu bliskiego poziomowi nominalnemu. Dla porządku wypada powiedzieć, że również model 725 pozwala na transmisję w sieciach rozległych, ale FCIP nadaje się do tego celu lepiej niż iSCSI.

Zestawienie dwóch urządzeń 725 lub 735 pozwala stworzyć klaster niezawodnościowy - oprogramowanie standardowo wspiera takie konfiguracje. Producent dostarcza także narzędzia do zdalnego zarządzania w formie konsoli przeglądarkowej i tekstowej (telnet+TLS). Urządzeniami można też zarządzać lokalnie przez dedykowany port Fast Ethernet lub port szeregowy.

Wydaje się, że Emulex znalazł potencjalnie atrakcyjną niszę. Wiele firm posiada proste sieci SAN z 8- i 16-portowymi przełącznikami i chciałoby rozbudować jedynie ich warstwę dostępową, bez kupowania większych urządzeń. Popularność routerów dostępowych będzie rosnąć także ze względu na specyfikę backupu w sieciach SAN, która wyklucza multipleksowanie strumieni danych z wielu serwerów. Ceny obu modeli routerów Emulex mają się mieścić między 5 a 10 tys. USD. Dla porównania, router SAN McData lub EMC to wydatek minimum 100 tys. USD.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200