Tani serwer WWW

Cisco zaprezentowała sprzętowy serwer WWW o nazwie Micro Webserver..

Cisco zaprezentowała sprzętowy serwer WWW o nazwie Micro Webserver..

Firma Cisco wprowadziła na rynek nowe urządzenia o nazwie Micro Webserver. Produkt ten zaliczany jest do grupy urządzeń określanych nową nazwą Network Appliance. Termin ten określa specjalne sieciowe urządzenia, przeznaczone do jednego celu.

Micro Webserver pełni funkcję prostego sprzętowego serwera WWW. Przydatny jest on szczególnie w małych i średnich firmach zainteresowanych publikowaniem danych na korporacyjnych (intranetowych) i internetowych serwerach WWW, w których niweluje on potrzebę stosowania oddzielnego komputera z oprogramowaniem serwera WWW, realizującego to zadanie.

Serwer w małym pudełku

Cisco Micro Webserver można skonfigurować i zainstalować w kilka minut. Urządzenie wyposażone jest w port sieci 10Base-T (standardowe gniazdko RJ-45). Wystarczy tylko wpiąć je w sieć Ethernet, przyznać mu numer IP i już jest ono w pełni gotowe do pracy.

Konfiguracja urządzenia dokonywana jest w równie prosty sposób co instalacja. Aplikacja zarządzająca komunikuje się z użytkownikiem za pośrednictwem języka Java. Dzięki temu do zarządzania może być wykorzystana dowolna przeglądarka WWW, obsługująca ten język. Wybór Javy, jako medium między urządzeniem a użytkownikiem, niesie także inną korzyść - Micro Webserver zarządzany może być z dowolnej platformy sprzętowej, na której istnieją takie przeglądarki WWW. Cisco poleca Netscape Navigatora 3.x lub Internet Explorera 3.x.

Specyfikacja techniczna

Micro Webserver to połączenie oprogramowania ze sprzętem sieciowym. Standardowo serwer WWW pracuje na bazie oprogramowania mikrojądra realizującego obsługę protokołu sieciowego HTTP w wersji 1.1. Oprogramowanie to umożliwia ograniczenie dostępu do zawartości poszczególnych folderów serwera WWW poprzez rozbudowany mechanizm haseł.

Umieszczenie oprogramowania serwera WWW "na stałe" we wnętrzu Micro Webserver ma zalety i wady. Zaletą jest fakt, że potencjalny włamywacz będzie miał utrudnione zadanie przy próbie "łamania" zabezpieczeń nowego urządzenia Cisco. Wadą zaś, że użytkownik nie może w żaden sposób ingerować w oprogramowanie serwera WWW, np. zainstalować oprogramowania innego producenta umożliwiającego łatwiejsze zarządzanie, zapewniającego większą wydajność itp.

Niemniej jednak nie jest tak źle, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Oprogramowanie serwera rezyduje w pamięci typu Flash. Oznacza to, że choć użytkownik nie może w pamięci Micro Webserver zainstalować programu serwera WWW, pochodzącego od innego producenta, to ma zapewnioną możliwość uaktualnienia oprogramowania, wtedy gdy nową jego wersję wprowadzi na rynek Cisco. Także od strony wydajności Micro Webserver nie prezentuje się źle. Według zapewnień producenta, jest on w stanie obsłużyć do 10 sesji łączności na sekundę i oferuje przepustowość na poziomie 2 Mb/s.

Micro Webserver dostarczany jest z wbudowanym napędem Zip firmy Iomega. 100 MB dyskietki wkładane do tego napędu pełnią rolę medium, na którym zapisywana jest zawartość publikowanego serwera !WWW. Dane znajdujące się na takiej dyskietce mogą być modyfikowane (po jej wyjęciu z urządzenia Cisco) na dowolnym komputerze wyposażonym w napęd Zip Drive i oprogramowanie do tworzenia stron w formacie HTML. Możliwe jest także uaktualnianie stron WWW nagranych na dyskietce za pośrednictwem intranetu lub Internetu (przy użyciu polecenia FTP do przenoszenia plików).

Cisco Micro Webserver wyposażony jest w magistralę SCSI, do której podłączyć można maksymalnie sześć zewnętrznych urządzeń. Mogą być to napędy CD-ROM lub też jeden dysk twardy SCSI o pojemności 1 GB (w formacie FAT). Za ich pośrednictwem z Micro Webservera można tanim kosztem uczynić np. serwer archiwalny, do którego użytkownicy sięgać będą w celu odnalezienia starych dokumentów, przechowywanych w formie elektronicznej.

Nowy obszar zastosowań

Małe wymiary urządzenia powodują, że może ono stać na każdym biurku w firmie. Dzięki wysokiej integracji staje się także znakomitym narzędziem pracy dla menedżerów oraz osób przeprowadzających często prezentacje poza własną firmą. Micro Webserver to urządzenie, które mogą oni zabrać ze sobą i wykorzystywać w prosty sposób podczas prezentacji.

Także prostota przenoszenia danych, znajdujących się na dyskietkach Zip, powinna zjednać nowemu urządzeniu Cisco wielu zwolenników. Może znaleźć zastosowanie np. w rozproszonych firmach, których oddziały nie są podłączone do Internetu lub też wykorzystują do tego celu łącza o małej przepustowości. W takich wypadkach centrala firmy może na dyskietkach Zip co jakiś czas rozsyłać do swoich ośrodków kopie korporacyjnego serwera WWW, który w ten sposób w całości będzie mógł być oglądany lokalnie.

Czy warto?

Cena urządzenia jest na tyle korzystna (1000 USD), że w wielu wypadkach rzeczywiście bardziej opłaca się zainwestować w rozwiązanie Cisco niż dedykować oddzielny serwer do wykonywania tego zadania (zwłaszcza że często cena samego oprogramowania serwera WWW porównywalna jest z ceną Micro Webserver).

Cisco Micro Webserver traktować należy jako produkt przeznaczony dla grup roboczych i firm, które zamierzają w szybki sposób upubliczniać w firmie duże ilości dokumentów. Dla nich, ze względu na mnogość nośników, na których przechowywane mogą być te dokumenty, jest to rozwiązanie wręcz doskonałe. Zdecydowanie należy go jednak odradzić tym klientom, którzy zamierzają stosować go jako trzon firmowego intranetu, gdyż nie umożliwia on równie prostego, co inne, programowe serwery WWW, budowania środowiska aplikacyjnego opartego na sieci Web.


TOP 200