Tani dostęp do Internetu

Firma LSI Logic zapewnia, że może stworzyć układ, kosztujący poniżej 50 USD, wyposażony we wszystkie elementy niezbędne do poruszania się w WWW tj.: mikroprocesor, modem, obsługę dźwięku i obrazu wideo. Przedstawiciele firmy uważają, iż dzięki współpracy z producentami sprzętu produkt powinien być gotowy na gwiazdkę 1996 r.

Firma LSI Logic zapewnia, że może stworzyć układ, kosztujący poniżej 50 USD, wyposażony we wszystkie elementy niezbędne do poruszania się w WWW tj.: mikroprocesor, modem, obsługę dźwięku i obrazu wideo. Przedstawiciele firmy uważają, iż dzięki współpracy z producentami sprzętu produkt powinien być gotowy na gwiazdkę 1996 r.

Analitycy rynku twierdzą, że również wiele innych firm ma opracowaną podobną technologię układów. LSI jest jednak pierwszym przedsiębiorstwem reklamującym się hasłem "Internet w jednym układzie" (Internet on a Chip).

Za ogłoszeniem LSI kryje się technologia CoreWare umożliwiająca wykorzystywanie w jednym układzie różnych rdzeni - wysokiego poziomu logicznych bloków np. procesorów MIPS i DSP. LSI przy użyciu technologii 0,25 mikrona jest w stanie zintegrować do 49 mln tranzystorów w układzie. Przedstawiciele LSI twierdzą iż całkowity koszt urządzenia bez monitora wynosić będzie ok. 500 USD (układ - 50 USD, pamięć 100 USD).

Przewiduje się, że w ślad za LSI podążą inne firmy oferujące urządzenia pozwalające na tani dostęp do Internetu.

Mitsubishi Electronics America zaprezentowało inteligentną kartę NetViper oferującą szybki dostęp do Internetu. NetViper współpracuje z ISDN, wykonanym zgodnie ze standardami ISA. Urządzenie pozwala na przesyłanie danych, dźwięku i obrazu. Produkt korzysta z funkcji "plug and play". Sprzęt wyposażono także w system dynamicznego przydzielania szerokości pasma, co umożliwia połączenie dwóch kanałów by osiągnąć maksymalną wydajność rzędu 128 kb/s. NetViper kosztuje 350 USD.

Acorn Computers, filia Olivetti wprowadzi na rynek w I kw 1996 r. urządzenie przeznaczone do udostępniania Internetu. Produkt nazwany Netsurfer oparty jest na technologii wykorzystywanej w urządzeniach dla interaktywnej telewizji. Sprzęt Acorna kosztować ma 500 USD.

Netsurfer będzie pracować na tym samym procesorze RISC-owym co osobisty asystent cyfrowy Newton MessagePad produkcji Apple Computer. Produkt wyposażony zostanie w klawiaturę pozwalającą użytkownikowi na wysyłanie poczty elektronicznej. Netsurfer wymaga jedynie podłączenia do telewizora i gniazda telefonu.

System operacyjny i oprogramowanie do nawigacji w Internecie zostanie wbudowane w pamięć ROM. Sprzęt korzystać będzie z nowej, multimedialnej wersji systemu operacyjnego Riscos produkcji Acorna. Netsurfer będzie miał zbyt małą pamięć wewnętrzną by realizować część zadań tj. ładowanie programów. Wyposażony zostanie natomiast w edytor tekstów dla poczty elektronicznej oraz port drukarki.

Produkt będzie sprzedawany w USA, Europie i Azji. Przedstawiciele Acorn Computer Group twierdzą, iż firma prowadzi negocjacje z wieloma amerykańskimi oraz azjatyckimi przedsiębiorstwami nad możliwością licencjonowania technologii Netsurfera.

Urządzenia prezentowane przez wiele firm zbliżone są do koncepcji tanich Internetowych terminali przedstawionej przez prezesa Oracle'a Larrego Ellisona. Według prezesa Oracle'a rynek na tego typu rozwiązania rozwinie się już przed końcem 1996 r. Nie wiadomo jednak ilu użytkowników będzie chciało podłączyć się do sieci poprzez urządzenie, którego możliwości są mniejsze niż komputerów PC. Bill Gates, prezes Microsoftu uważa, że ze względu na ograniczoną funkcjonalność urządzenia takie nie będą cieszyć się dużą popularnością.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200