Tamarack ArtiScan 6000C

Na naszym rynku pojawiła się ostatnio kolejna rodzina kolorowych, stacjonarnych skanerów. Jej producentem jest firma Tamarack. Są to urządzenia o dobrych parametrach technicznych, nowoczesnej konstrukcji i umiarkowanej cenie. W skład rodziny wchodzą trzy modele ArtiScan 6000C, 8000C i 12000C o rozdzielczości optycznej odpowiednio 300, 400 i 600 dpi - model ArtiScan 6000C przedstawiamy poniżej.

Na naszym rynku pojawiła się ostatnio kolejna rodzina kolorowych, stacjonarnych skanerów. Jej producentem jest firma Tamarack. Są to urządzenia o dobrych parametrach technicznych, nowoczesnej konstrukcji i umiarkowanej cenie. W skład rodziny wchodzą trzy modele ArtiScan 6000C, 8000C i 12000C o rozdzielczości optycznej odpowiednio 300, 400 i 600 dpi - model ArtiScan 6000C przedstawiamy poniżej.

Urządzenie może współpracować z komputerami Macintosh, SUN lub PC. W tym ostatnim przypadku, wymagane jest jedno wolne gniazdo rozszerzeń lub wbudowany interfejs Fast SCSI-2. Wraz ze skanerem dostarczane są karta interfejsu Fast SCSI-2, komplet kabli, sterowniki dla DOS/Windows oraz programy Readiris i Aldus Photostyler.

ArtiScan 6000C ma wymiary 333 x 466 x 125 mm i waży ok. 8 kg. Jest wyposażony w element skanujący do trójprzejściowego skanowania dokumentów formatu A4, także folii. Urządzenie jest przystosowane do pracy z 24-, 8- i 1-bitowym kolorem (tryby true color, 256 gray scale i bi-tone). Jako opcję można dokupić automatyczny podajnik papieru i przystawkę do skanowania slajdów.

Sterowniki i oprogramowanie

ArtiScan 6000C jest wyposażony w rozbudowany sterownik standardu TWAIN, który umożliwia współpracę z programami Adobe Photoshop, Corel Draw, Picture Publisher i in., na zasadzie "spod aplikacji" (opcja acquire). Interfejs ten pozwala użytkownikowi wybrać tryb skanowania oraz rozdzielczość, a także dostarcza narzędzi do kadrowania, powiększania wycinka, regulacji parametrów takich jak pasmo odwzorowywania kolorów, wielkość nasycenia barw czy regulacja kontrastu i jasności. Możliwe jest programowe podwyższenie rozdzielczości do 2400 dpi. Sterownik jest wyposażony w suwak ograniczający drogę skanowania, przycisk pozwalający na zdefiniowanie typu skanowanego materiału (papier/folia) funkcję invert (odwrócenie), funkcję do ustawiania krzywej gamma (korygującej odwzorowywanie pikseli), opcję pozwalającą uzyskać efekt zamglenia oraz przycisk Preview do kontrolowania skutków regulacji ustawień przed rozpoczęciem właściwego skanowania.

Do skanera dołączone są dwa programy: Aldus PhotoStyler, edytor map bitowych i Readiris firmy Image Recognition Integrated Systems, który jest tzw. "inteligentnym" OCR, przystosowanym do pracy z dokumentami w wielu językach (także z napisanymi po polsku). PhotoStyler umożliwia wzbogacenie skanowanych obrazów przy zastosowaniu efektów specjalnych (szum, przeskalowanie, poprawa jasności lub kontrastu itd.). Readiris natomiast, współpracując bezpośrednio ze skanerem, pozwala na przekształcenie skanowanych dokumentów w teksty formatu ANSI lub ASCII.

Readiris umożliwia bezpośrednie przenoszenie skanowanej drukowanej tabeli do komórek akusza Excel (dołączono odpowiednie makro) oraz ma narzędzia do wykonywania podobnych operacji pod kontrolą innych programów - serwer, który można uruchamiać własnym makropoleceniem. Program jest też łatwy i intuicyjny w obsłudze.

Podczas prób

Podczas prób praktycznych okazało się, że skaner pracuje dość wolno - czas skanowania strony formatu A4 (w trybie true color z rozdzielczością 300 DPI) przekraczał 46 s. Współpraca dołączonych sterowników z oprogramowaniem aplikacyjnym była jednak dobra. Edytor map bitowych działał szybko, a Rediris ma wyśmienite możliwości. Program ten wyposażono w możliwość "nauki" i uczulono na sytuacje, w których mógłby popełniać błędy na skutek niejednoznacznej interpretacji skanowanych znaków.

Uwagi

ArtiScan 6000C jest najprostszym modelem rodziny. Jego parametry techniczne nie kwalifikują go do pracy profesjonalnej, choć dobrze będzie spełniał swe zadanie w przypadku skanowania tekstów lub obrazów, które nie mają być zbytnio powiększane. Bardziej wymagający użytkownicy powinni wybrać inne modele - np. ArtiScan 8000C lub 12000C o rozdzielczościach 800 lub 1200 dpi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200