Takiej dominacji smartfonów Apple jeszcze nie było

Badane przeprowadzone przez firmę analityczną Counterpoint Research potwierdzają, że smartfony firmy Apple umocniły swoją pozycję na liście wymieniającej najlepiej sprzedające się urządzenia tego typu. Świadczy o tym fakt, że po raz pierwszy siedem czołowych miejsc zajmują nie niej smatfony iPhone.

Grafika: Apple

I tak w 2023 roku najlepiej sprzedającym się smartfonem był model iPhone 14. Najwięcej smartfonów tego typu (50% całej puli) kupili użytkownicy zamieszkujący Stany Zjednoczone i Chiny. Podstawowy model tego smartfona - iPhone 13 - odpowiadał w zeszłym roku za 19% całkowitej sprzedaży urządzeń tej marki. W 2022 roku było to 28%. Według Counterpoint Research, smartfon iPhone 14 uplasował się na pierwszym miejscu, ponieważ przypomina model iPhone 13, co spowodowało iż użytkownicy skłonni byli wypróbować coś co znają, wiedząc jednocześnie o tym iż będą mieli do dyspozycji szereg nowych funkcji.

Drugie i trzecie miejsce zajęły modele 14 Pro Max i 14 Pro. Modele 15 Pro Max, 15 Pro i 15 zajmują odpowiednio miejsca od 5 do 7, mimo że są dostępne przez mniej niż kwartał roku Pierwsza dziesiątka prezentuje się następująco: iPhone 14, iPhone 14 ProMax, iPhone 14 Pro, iPhone 13, iPhone 15 Pro Max, iPhone 15 Pro, iPhone 15, Galaxy A14 5G, Galaxy A04e i Galaxy A14 4G.

Zobacz również:

  • Rzecznik Mety skazany przez rosyjski sąd na sześć lat więzienia
  • C językiem programowania 2023 roku
  • Użytkownicy Androida mogą się wkrótce zdziwić#

Poza smartfonami firm Apple i Samsung na liście nie znalazł się żaden inny producent. Sytuację taką mamy od trzech lat. Dopiero na ósmym miejscu - jak i na dwóch kolejnych - pojawia się smartfon kolejnego producenta, Samsunga. Smartfony tej firmy cieszą się dużym wzięciem na rynkach wschodzących, takich jak Brazylia, Indie, Meksyk i Indonezja.

Warto też zauważyć, że 10 najlepiej sprzedających się smartfonów na świecie stanowi tylko 20% całkowitej sprzedaży. Counterpoint Research sugeruje, że w miarę jak wielu producentów będzie ograniczało asortyment, prawdopodobne jest, że przyszłoroczna dziesiątka najlepszych modeli obejmie większą część całego rynku. Dodatkowo na listę mają też szansę trafić telefony chińskich marek.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200