Tajwan też chce inwestować w Polsce

W kolejce do inwestycji w Polsce ustawiają się kolejne firmy. Jak podaje Puls Biznesu, zainteresowanie naszym krajem wykazują także firmy z Tajwanu. Do tej pory zainwestowały w Polsce 40-50 mln USD, jest szansa, że tajwańskie inwestycje wzrosną.

Puls Biznesu powołuje się na Tajwańskie Centrum Handlu, polski oddział TAITRA, tajwańskiej rządowej organizacji wspierającej handel i inwestycje. Z informacji gazety wynika, że Polską interesuje się kilka firm m.in. AU Optronics (AUO) drugi na świecie producent paneli LCD z 19-procentowym udziałem w rynku oraz Chi Mei, czwarty na świecie producent LCD, a także jeden z producentów notebooków i paneli LCD. Zdaniem gazety jest szansa, że tajwański Advantech, największy na świecie producent komputerów przemysłowych, otworzy w Polsce centrum serwisowe. Tajwańscy producenci interesują się jednak także Słowacją i Czechami.

Dziennik przypomina, że kilka firm z Tajwanu już wybrało nasz kraj - Asus (centrum serwisowe), TPV (buduje w Gorzowie Wielkopolskim fabrykę telewizorów LCD za 400 mln zł), MSI (oddział serwisu i konserwacji płyt głównych we Wrocławiu).

Puls Biznesu wskazuje ponadto, że obok producentów elektroniki inwestycje rozważają spółki z innych gałęzi przemysłu. Niebawem nasz kraj ma odwiedzić misja gospodarcza z Tajwanu licząca 44 firmy (producenci części samochodowych, maszyn, sprzętu medycznego i elektronicznego), z czego 4-5 bierze pod uwagę Polskę.

Dziennik przywołuje dane GUS, według których w 2005 r. bezpośrednie inwestycje tajwańskie wyniosły w Polsce 6 mln USD, a w pierwszej połowie tego roku 8 mln USD.

Jak informowaliśmy wcześniej, inwestycje w Polsce planują także firmy japońskie. Ich wysokość ma sięgnąć nawet 1 mld USD. Wśród najnowszych projektów jest fabryka Funai - producenta telewizorów LCD, który może stworzyć nawet 1500 etatów. Toshiba i Sharp to kolejni chętni, być może dołączy do nich JVC.

Czytaj także:

Japończycy zainwestują w Polsce 1 mld USD

Nowe fabryki LCD w Europie Środkowo-Wschodniej

Dell inwestuje w Łodzi


TOP 200