Tajemniczy wpis na Twitterze i pytanie – czy jest to zaszyfrowana wiadomość?

Na witrynie Twitter pojawił się niedawno intrygujący wpis (tweet) wysłany z konta NSA Careers. Intrygujący, ponieważ nie jest napisany w żadnym używanym na świecie języku i wygląda tak, jakby był zaszyfrowaną wiadomością. Może i rzeczywiście tak jest, ponieważ przyglądając się jej można dojść do wniosku, że litery nie wydają się być ułożone w przypadkowy sposób.

Po pierwsze, wszystkie bloki (oprócz dwóch, trzeciego i ostatniego) zawierają dokładnie dwanaście liter. Trzeci blok (w środku którego znajduje się znak zapytanie) zawiera trzynaście znaków, natomiast ostatni blok zawiera osiem liter i kropkę. Znak zapytania może być jakimś dodatkowym wyrażeniem, pełniącym specjalną rolę, a ostatni blok jest krótszy być może dlatego, że kończy całą wiadomość.

Tajemniczy wpis na Twitterze i pytanie – czy jest to zaszyfrowana wiadomość?

Może też być i tak, że tweet został sklecony z przypadkowych znaków i nic nie znaczy. Wtedy nie ma się co silić na jego odszyfrowanie. Warto też zauważyć, że niekoniecznie musi być tak, iż wszystkie słowa wchodzące w skład tweetu składają się z dwunastu liter. Często bowiem jest tak, że osoba pisząca zaszyfrowaną wiadomość dzieli ją na bloki zawierające jednakową ilość znaków, po to aby można ją było łatwiej odczytać.

Zobacz również:

  • Messenger będzie wreszcie szyfrować wiadomości w trybie E2EE

Przypatrując się wiadomości można dojść do wniosku, że litery nie są rozmieszczone w przypadkowy sposób. Nie są też ułożone tak, jakby to wynikało z układu liter znajdujących się na klawiaturze. Niektóre litery (takie jak P, C i I) powtarzają się bardzo często, podczas gdy pięć liter alfabetu nie znajdziemy w ogóle w tym przekazie. A oto lista (zbudowana przez narzędzie używane do analizowania zaszyfrowanych wiadomości) pokazująca, ile razy każdy znak występuje w badanym tekście:

Tajemniczy wpis na Twitterze i pytanie – czy jest to zaszyfrowana wiadomość?

Jedna z najprostszych metod szyfrowania wiadomości polega na przesuwaniu znaków (jest to tzw. szyfr Cezara). Cały alfabet jest wtedy po prostu przesunięty w jedną stronę o pewną stałą ilość pozycji. W przypadku szyfru Cezara z parametrem przesunięcia równym 1 w miejsce litery A pojawia się litera B, w miejsce litery B pojawia się litera C, itd. (do litery Z, która zamieniana jest na literę A). Gdy parametr przesunięcia wynosi 2, A zamienia się na C, B na D, a Z na B).

Próby odczytania wiadomości (zakładając iż została ona zaszyfrowana przy pomocy algorytmu Cezara, stosując przy tym różne parametry przesunięcia) nie przynoszą pozytywnych rezultatów. Poniżej widać wynik uzyskany po założeniu, że parametr przesunięcia wynosił 13. Jak widać jest to przysłowiowy groch z kapustą:

Tajemniczy wpis na Twitterze i pytanie – czy jest to zaszyfrowana wiadomość?

Zatem do dzieła - zachęcamy wszystkich do podjęcia wysiłku odszyfrowania (jeśli rzeczywiście ma to miejsce) tej tajemniczej wiadomości. Może NSA szuka w ten sposób zdolnych informatyków.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200