Ta wojna będzie USA słono kosztować

Walka Ameryki z chińskimi gigantami technologicznymi Huawei i ZTE może ją drogo kosztować. FCC (Amerykańska Federalna Komisja Łączności) poinformowała bowiem kilka dni temu, że według jej szacunków zastąpienie sprzętu tych dwóch firm, który wchodzi obecnie w skład ponad 50 peryferyjnych sieci telekomunikacyjnych rozsianych po całym kraju na inny, będzie kosztować co najmniej 1,8 mld USD.

Huawei

Należy przypomnieć iż w czerwcu FCC uznała oficjalnie, że obie chińskie korporacje zagrażają bezpieczeństwu narodowemu USA. Oznacza to między innymi to, że żadna amerykańska firma telekomunikacyjne nie może korzystać już z pieniędzy jakie FCC oferuje w ramach specjalnego funduszu USF (Universal Service Fund), który został stworzony z myślą o budowania na obszarach peryferyjnych USA sieci zapewniających ich mieszkańcom szerokopasmowy dostęp do internetu. A jest to niebagatelna kwota rzędu 8,5 mld USD rocznie.

Administracja Trumpa wypowiedziała otwartą wojnę firmie Huawei już pod koniec zeszłego roku. Wtedy to Departament Handlu USA umieścił tę korporację na liście, na której znajdują się podmioty gospodarcze, którym amerykańskie firmy mogą przekazywać opracowane przez siebie licencje i technologie tylko wtedy, gdy uzyskają na to specjalne pozwolenie.

Zobacz również:

  • Seasoil: Polacy znaleźli bio alternatywę dla plastiku i zgarnęli 20 tysięcy euro na Infoshare Startup Contest
  • Niemcy rezygnują z 5G od Huawei. Wyznaczono datę

Już po kilku miesiącach, bo w marcu tego roku, Trump podpisał rozporządzenie zabraniającą amerykańskim firmom korzystania z funduszy federalnych, które mogą być wykorzystane do zakupu sprzętu od firm, które zagrażają bezpieczeństwu narodowemu. Wojna USA z Huawei trwa więc na całego i póki ci trudno jest powiedzieć, kto wyjdzie z niej zwycięsko.

.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200