Ta ustawa przybliża moment, w którym TikTok zostanie zablokowany w USA

Amerykański ustawodawca, a konkretnie Izba Reprezentantów, przegłosowa pod koniec zeszłego tygodnia ustawę, która może przesądzić o losach TikToka w USA. Nakłada ona już formalnie na firmę ByteDance (a więc na właściciela tej aplikacji) obowiązek sprzedaży TikToka. Jeśli tak się nie stanie, TikTok będzie zakazany w USA.

Próbę zablokowania podjęła swego czasu administracja Donalda Trumpa, ale po chwili uspokojenia problem ten powrócił w ostatnich miesiącach ze zdwojoną siłą. Tym razem zajęła się nim Izba Reprezentantów, która znowelizowała wcześniejszą ustawę. Nowa wersja nakłada na ByteDance obowiązek sprzedaży TikToka w ciągu dziewięciu miesięcy (poprzednia wersja mówiła o pół roku), dając jednocześnie prezydentowi jednorazową możliwość przedłużenia tego ultimatów o kolejne 90 dni.

Kiedy na początku tygodnia stało się jasne, że projekt ustawy o TikToku ponownie znalazł się na stole, firma ByteDance opublikowała oświadczenie w którym argumentuje, że Izba wykorzystuje przykrywkę ważnej pomocy zagranicznej i humanitarnej, po to aby po raz kolejny przeforsować ustawę, która ogranicza wolność słowa i prawa Amerykanów do korzystania z dowolnych źródeł informacji.

Zobacz również:

  • Niemcy rezygnują z 5G od Huawei. Wyznaczono datę
  • TikTok da znać, że w stworzeniu filmu brała udział AI
  • TikTok kontratakuje

Podejmując taką decyzję Izba Reprezentantów argumentowała, że wydłużenie czasu daję większą gwarancję na to, że ByteDance sprzeda TikToka innej firmie. Co ciekawe, ustawa jest części większego pakietu obejmującego pomoc zagraniczną dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu. Administracja Bidena informowała wcześnie wielokrotnie zarówno Senat jak i Izbę Reprezentantów, że TikTok w obecnym kształcie zagraża bezpieczeństwu narodowemu USA. Jest bowiem kontrolowany przez chiński rząd, który wykorzystuje usługę jako istotne narzędzie swojej propagandy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200