Ta specyfikacja znakomicie ułatwi życie właścicielom serwerów

Powstała nowa otwarta specyfikacja, która ułatwi zadanie projektowania, konfigurowania, wdrażania, modyfikowania i naprawiania serwerów instalowanych w centrach danych. Specyfikacja powstała w ramach projektu Open Compute Project, nosi roboczą nazwę Calipra i opisuje wymagania stawiane przez RoT (Root of Trust), które definiują bezpieczeństwo kart i innych elementów instalowanych w serwerach.

Grafika: Ivan_L/freerangestock

Specyfikacja RoT znajdzie zastosowanie w różnych środowiskach IT, od centrów danych. przez ich obrzeża, do chmury, czyli wszędzie tam gdzie istnieje duże zapotrzebowanie na ochronę wrażliwych danych. Specyfikacja zapewnia standardową metodę tworzenia technologii związanych z bezpiecznym i poufnym przetwarzaniem danych, które mogą chronić dane niezależnie od tego, czy są przechowywane, przesyłane, czy przetwarzane w chmurze.

Sam pomysł projektu Open Compute Project (w skrócie OCP) narodził się w momencie, gdy projektanci centrów danych pomyśleli sobie: zamiast instalować w ich standardowe serwery i zdać się na to, co oferuje rynek, dobrze byłoby opracować otwartą architekturę i na jej bazie projektować i budować własne serwery.

Zobacz również:

  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI

Ponieważ specyfikacja Calipra jest otwarta, każdy producent chipów może z niej skorzystać, zapewniając w ten sposób interoperacyjność swoich rozwiązań z chipami i generalnie z modułami oferowanymi przez innych producentów, oczywiście pod warunkiem iż oni również oznaczają swoje produkty w ten sposób. Projekt OCP wspierają takie firmy, jak AMD, Microsoft, Google i Nvidia. Ciekawe jest to, że jak do tej pory Intel nie przyłączył się do niego.

Nowa specyfikacja może pomóc wyeliminować bardzo uciążliwe zjawisko polegające na tym, że właściciel serwera musi w nim instalować tylko te elementy, które oferuje mu dostawca. W praktyce oznacza to na przykład, że właściciel serwera może zastąpić uszkodzoną kartę smartNIC taką, którą oferuje mu nie producent serwera, ale inny niezależny dostawca. Ma więc wybór, z którego do tej pory nie mógł skorzystać.

Specyfikacja Caliptra 0.5 jest już dostępna do pobrania. Wersja specyfikacji (0.5) oznacza, że nie jest ona do końca gotowa i będzie jeszcze modyfikowana. Jest to więc zaproszenie adresowane do wszystkich zainteresowanych nią podmiotów, aby przekazywały swoje opinie i uwagi, co zaowocuje powstaniem jej finalnej wersji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200