Ta paneuropejska inicjatywa pomoże zwalczyć pandemię koronawirusa COVID-19

Europejscy eksperci zajmujący się bezpieczeństwem powołali do życia grupę roboczą, która podjęła trud opracowania uniwersalnej i ogólnodostępnej dla wszystkich zainteresowanych nią rządów smartfonowej aplikacji pomagającej walczyć z epidemią koronawirusa. Jednym z głównych jej zadań będzie śledzenie osób, które miały kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem, a więc mogą być jego nosicielami.

Kiedy smartfon znajdzie się pobliżu innego smartfona należącego do osoby, która miała kontakt z osobą zarażoną koronawirusem, jego właściciel zostanie o tym fakcie natychmiast powiadomiony. Będzie to możliwe dzięki technologii Bluetooth oraz temu, że aplikacja będzie mieć dostęp w trybie online do specjalnej bazy danych zawierającej aktualne informacje o wszystkich osobach, które miały taki kontakt, a więc teoretycznie mogą zakażać kolejne osoby.

Możliwość dokładniejszego śledzenia osób podejrzewanych o to, że mogą być zarażone koronawirusem, może złagodzić bardzo uciążliwe przepisy wprowadzające obowiązek ich bezwzględnego izolowania, które spowodowały iż w wielu europejskich krajach szereg firm przestało faktycznie funkcjonować i stanęły na progu bankructwa.

Zobacz również:

  • iPhone 16 ma zapewnić niesamowite zdolności AI. Zaskoczy użytkowników
  • Aplikacja ChatGPT wkroczyła oficjalnie do sklepu Google Play

Ze szczegółami tej europejskiej inicjatywy, znanej pod skrótem PEPP-PT (Pan-European Privacy Preserving Proximity Tracing) można się zapoznać tutaj.

Inicjatywa zrzesza aktualnie 130 naukowców z ośmiu europejskich krajów. Wiadomo już, ż grupa zamierza jeszcze w tym tygodniu uruchomić swoją eksperymentalną platformę, która będzie realizować omówione wcześniej zadanie śledzenia osób podejrzewanych o to, iż mogą być nosicielami korona wirusa COVID-19.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200