Ta nowa usługa Google może nam zaoszczędzić sporo kłopotów

Nie odkryjemy chyba Ameryki jeśli powiemy, że spora część użytkowników komputerów stosuje mało skomplikowane hasła, które można stosunkowo łatwo odgadnąć i włamać się do komputera. Co to oznacza, nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Z problemem tym zmierzyła się firma Google i opracowała narzędzie, które może temu zapobiec.

Nowa usługa jest dostępna od kilku dni. Nosi nazwę Password Checkup. Opracowany przez Google program skanuje wszystkie skonfigurowane przez jego użytkowników i na podstawie dostępnych mu informacji sprawdza, które zostały odgadnięte.

Aby skorzystać z tej usługi należy najpierw wejść na tę stronę. Pojawi się wtedy napis Witamy w Menedżerze haseł i poniżej słowo Rozpocznij, które należy kliknąć. Na następnej stronie klikamy napis Sprawdź hasła, a na kolejne również napis Sprawdź hasła.

Zobacz również:

  • Kaspersky Lab z zakazem sprzedaży swoich produktów w USA
  • Powstał nowy menedżer haseł, który zostanie wbudowany w systemy iOS i MacOS

Wtedy następna strona zażąda, aby wpisać hasło dostępu do poczty gmail. W kolejnym kroku usługa sprawdzi wszystkie skonfigurowane przez nas na danym komputerze hasła i podpowie nam, które z nich są słabe, które się powtarzają i generalnie co należy zrobić, aby nie narażać się na niebezpieczeństwo ich odgadnięcia.

Z reguły usługa wyświetla napis „Sprawdziliśmy Twoje zapisane hasła i znaleźliśmy problemy (gdy taki napis nie pojawi się oznacza to, że nasze hasła są doskonale skonfigurowane i nie powinniśmy się obawiać iż ktoś je odgadnie)

Weryfikacja tych informacji wymaga trochę wysiłku i czasu, ale warto to zrobić aby nie być mądrym po szkodzie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200