Ta nowa aplikacja MC ułatwia walkę z koronawirusem

MC (Ministerstwo Cyfryzacji) zachęca użytkowników smartfonów do pobierania opracowanej przez nią mobilnej aplikacji ProteGO Safe, którą opracowano z myślą o użytkownikach chcących kontrolować swój stan zdrowia i aktywnie chronić się przez zakażeniem koronawirusem. Aplikację można już pobierać ze sklepu Google Play.

Aplikacja ma docelowo pełnić dwie główne funkcje. Po pierwsze ma przede wszystkim dać jej użytkownikom możliwość kontrolowania swojego stanu zdrowia. Druga – bardzie zaawansowana funkcja, która zostanie dodana do aplikacji w późniejszym terminie - będzie wykorzystywać technologię Bluetooth.

Będzie on zbierać informacje o napotkanych przez użytkownika innych urządzeniach, które należą do osób znajdujących się w grupie ryzyka (czyli takich, które przebywają na kwarantannie albo w ogóle nie powinny się ty znajdywać, ponieważ są zakażeni koronawirusem.

Zobacz również:

  • Składane smartfony będą droższe, a zarazem tańsze
  • Aplikacja ChatGPT wkroczyła oficjalnie do sklepu Google Play

Udostępniona na razie wersja aplikacji umożliwia samokontrolę stanu zdrowia. To swoisty „dziennik”, który na bieżąco pozwala weryfikować, czy i w jakiej grupie ryzyka zakażenia jesteśmy. Budując to rozwiązanie informatycy opierali się na wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i współpracy z lekarzami.

Twórcy aplikacji zapewniają, że jest ona w pełni bezpieczna. Dane użytkownika są zapisywane tylko na jego urządzeniu, nie są przesyłane na zewnątrz i nikt poza nim nie ma do nich dostępu.

Po uruchomieniu aplikacji na początek użytkownik musi odpowiedzieć na kilka krótkich pytań. Podać imię, płeć, wiek, a dalej powiedzieć czy cierpi na jakąś dolegliwość, jaką ma grupę krwi, czy pali papierosy.

Kolejny krok to wykonanie testu oceny ryzyka. Tu także odpowiedzi na pytania nie powinny sprawić kłopotu. Chodzi o takie informacje jak np.: czy zdiagnozowano u nas przewlekłe choroby płuc, wątroby, nerek, niewydolność serca, czy cierpimy na choroby obniżające odporność lub bierzemy działające w ten sposób leki, czy chorujemy na nowotwór.

Następnie musimy odpowiedź na pytanie, czy mamy któryś z wymienionych objawów – gorączka, kaszel, duszność. Ważne – chodzi o nowe objawy, a nie te związane z chorobami przewlekłymi. Po kilku następnych, uzupełniających pytaniach. system sprawdza (na podstawie wytycznych WHO i Głównego Inspektoratu Sanitarnego) do jakiej grupy ryzyka kwalifikują się nasze odpowiedzi.

A grupy są trzy: niska (przestrzegaj zaleceń ekspertów, zasad higieny i bezpieczeństwa); średnia (zostań w domu, przestrzegaj zaleceń ekspertów, zasad higieny i bezpieczeństwa; i wysoka (pilnie skontaktuj się ze specjalistą). Kolejną wersję aplikacji, dostępną również na urządzeniach z systemem iOS (smartfony Apple) oraz wzbogaconą o moduł wykorzystujący technologię Bluetooth, Ministerstwo Cyfryzacji ma przedstawić w najbliższych dniach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200