Ta lampa nie tylko oświetli biuro, ale zapewni nam też dostęp do internetu za pośrednictwem widzialnego światła

Firma Philips testuje w jednym ze swoich paryskich biur lampy oświetleniowe wspierające technologię Li-Fi (Light Fidelity). Dzięki niej pełnią one podwójną rolę - oświetlają pomieszczenie oraz dodatkowo zapewniają znajdującym się w biurze komputerom dostęp do internetu.

Li-Fi to technologia działająca podobnie jak Wi-Fi z tą jednak różnicą, że do bezprzewodowego transmitowania używa nie fal radiowych, ale widzialnego światła. Ma przy tym tę zaletę, że fale świetlne transmitujące dane są dziesiątki tysięcy razy krótsze od tych, jakich używają punkty dostępowe Wi-Fi. Dlatego spektrum fal używanych w połączeniach Li-Fi jest co najmniej 10 tys. razy większe od spektrum fal używanych w połączeniach Wi-Fi.

Philips ma już w ofercie modemy Li-Fi, które instaluje oprawkach do instalowania żarówek LED. Mogą one transmitować dane z szybkością 30 Mb/s, dzięki czemu z usług takiego punktu dostępowego może korzystać nawet najbardziej wymagająca aplikacja.

Zobacz również:

  • Starlinki będą musiały wkrótce stawić czoła podobnym obiektom firmy Amazon

Wszystkie urządzenia Li-Fi (a więc również modemy produkowane przez firmę Philips) bazują na technologii kryjącej się za skrótem VLC (Visible Light Communications; komunikowanie się za pośrednictwem widzialnego światła). Technologia taka ma jeszcze jedną ważna cechę powodującą, że jest wyjątkowo bezpieczna. Chodzi mianowicie o to, że światło nie przenika ścian czy innych przeszkód, jak ma to miejsce w przypadku fal radiowych. Co to oznacza, nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć.

Twórcą oświetlenia wspierającego technologię Li-Fi jest również firma pureLiFi. Zademonstrowała ona niedawno na targach Mobile World Congress urządzenie noszące nazwę LiFi-XC USB (paluszek USB), które obsługuje połączenia Li-Fi transmitując dane z szybkością 43 Mb/s. Na targach zademonstrowano nawet sesję Skype'a, która korzystała z usług takiego połączenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200