Ta firma wygrała przetarg na opracowanie dla agencji NASA „kosmicznego” procesora

Amerykańska agencja kosmiczna NASA wybrała firmę, która podejmie się zadania opracowania dla niej wydajnego procesora zdolnego wykonywać nawet najbardziej skomplikowane obliczenia. Będzie on instalowany w komputerach znajdujących się na pokładach statków kosmicznych eksplorujących kosmos. To firma Microchip Technology z siedzibą w Arizonie.

Procesor - któremu nadano roboczą nazwę High-Performance Spaceflight Computing (w skrócie HPSC) - będzie bazować na architekturze pozwalającej skalować jego moc obliczeniową w zależności od rodzaju kosmicznej misji. A będzie to bardzo duża moc. Założenie przewidują, że będzie on przetwarzać dane co najmniej 100 razy szybciej od podobnych układów instalowanych obecnie na statkach kosmicznych.

Po opracowaniu procesor może być również przydatny dla innych amerykańskich agencji rządowych i należących do niego systemów komercyjnych wykorzystujących różnego rodzaju technologie kosmiczne. Według analityków, procesor będzie też mógł z powodzeniem obsługiwać standardowe aplikacje biznesowe uruchamiane w klasycznych centrach danych i znajdzie zastosowanie w takich obszarach, jak automatyzacja przemysłowa, przetwarzanie brzegowe, połączenia Ethernet wymagające dużej przepustowości czy sztuczna inteligencja.

Zobacz również:

  • Android Auto 9.1 już w Polsce - jakie nowości przewidziało Google?
  • Intel wycofuje procesory graficzne Rialto Bridge HPC
  • Intel może opóźnić premierę 3 nm układów Core

Warta 50 mln USD umowa przewiduje, że Microchip Technology zaprezentuje agencji swój pierwszy „kosmiczny” procesor do końca 2025 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200