Ta decyzja KE przyspieszy tempo wdrożeń połączeń 5G

KE (Komisja Europejska) podjęła w tym tygodniu ważną decyzję, która może znacznie przyspieszyć proces wdrażania technologii 5G. Zadecydowała, że małe anteny obsługujące połączenia 5G – które odgrywają kluczową rolę w tego rodzaju infrastrukturach – będzie można instalować bez specjalnego pozwolenia.

5G

W opinii analityków jest to bardzo ważna decyzja, dzięki której Europa będzie mogła szybko nadrobić straty, jakie w ostatnim czasie odnotowuje w tym obszarze. Chodzi bowiem o to iż reszta świata – chodzi tu szczególnie o kraje azjatyckie – wdraża do użytku sieci 5G dużo szybciej.

Małe anteny 5G są odrywają bardzo dużą rolę w przypadku obszarów miejskich, gdzie zagęszczenie użytkowników korzystających z takich połączeń jest bardzo duże. Konieczność uzyskiwania pozwoleń na instalowanie takich anten – obsługujących ostatni odcinek połączeń 5G - powodowałaby, że tempo wdrożeń takich instalacji uległoby znacznemu spowolnieniu. To właśnie ten fakt legł u podstaw decyzji Komisji Europejskiej.

Zobacz również:

  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem
  • Pierwsza europejska fabryka firmy Huawei powstanie we Francji
  • Antena DVB-T2 niezbędna do wysokiej jakości

Nowe zasady określają dokładnie parametry techniczne kompaktowych anten 5G, które są zwolnione z uzyskiwania indywidualnych zezwoleń na ich instalowanie. Rozporządzenie określa również ścisłe limity (takie jak np. moc) ograniczające niebezpieczeństwo narażenia osób przebywających w pobliżu anten na utratę zdrowia. Definiują też wygląd takich anten, tak aby dobrze wkomponowywały się w otoczenie i nie zakłócały krajobrazu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200