TSUE: Google musi usunąć „ewidentnie niedokładne” dane

Google musi usunąć dane z wyników wyszukiwania online, jeśli internauci mogą udowodnić, że są one niedokładne, orzekł TSUE.

Gerd Altmann / Pixabay

Sprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczyła dwóch członków zarządu grupy spółek inwestycyjnych, którzy zwrócili się do Google o usunięcie wyników wyszukiwania łączących ich nazwiska z pewnymi artykułami krytykującymi model inwestycyjny grupy. Chcieli również, aby Google usunął z wyników wyszukiwania ich miniaturowe zdjęcia. Firma odrzuciła te żądania, twierdząc, że nie wie, czy informacje zawarte w artykułach są prawdziwe, czy nie.

Chodzi tutaj o tzw. „prawo do bycia zapomnianym” w sieci, co oznacza, że każdy z nas powinien mieć prawo usunąć niechciane informacje o sobie oraz ślady swojej działalności w internecie.

Zobacz również:

  • Polski UODO rozpatruje skargę dotyczącą działania bota ChatGPT
  • 13 niebezpiecznych aplikacji na Androida trafiło do Sklepu Play

Bundesgerichtshof (czyli niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe) zwrócił się następnie we wrześniu 2020 r. o poradę do TSUE w trybie pytań prejudycjalnych. „Operator wyszukiwarki musi odesłać informacje znalezione w treści odsyłającej, gdy osoba żądająca odesłania udowodni, że takie informacje są w sposób oczywisty niedokładne” - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku 8 grudnia 2022 r.

Sprawa ma nr C-460/20 Google (Déréférencement d’un contenu prétendument inexact).

Przypomnijmy, że artykuły 7 i 8 Europejskiej Karty Praw Podstawowych przyznają każdej osobie bez wyjątku prawo do poszanowania życia prywatnego oraz ochrony jej danych osobowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200