TSMC może obniżyć ceny produkcji w 3 nm

W 2023 roku może czekać nas wysyp tanich, energooszczędnych układów produkowanych w 3 nm procesie technologicznym.

TSMC - największy na świecie producent półprzewodników może wkrótce obniżyć ceny produkcji chipów w najnowszym, 3 nm procesie technologicznym. Zmiany mają zostać wprowadzone w życie w pierwszej połowie 2023 roku.

TSMC odczuwa skutki spowolnienia gospodarczego
Źródło: TSMC.com

TSMC odczuwa skutki spowolnienia gospodarczego

Źródło: TSMC.com

Według źródeł bliskich fabrykom TSMC firma może obniżyć ceny 3 nm produkcji, aby skusić większą ilośc partnerów technologicznych do inwestycji w nową technologię.

Zobacz również:

  • TSMC rośnie w siłę i detronizuje firmy Intel i Samsung
  • Produkcja pamięci eMRAM wytwarzanych przy użyciu technologii 5 nm ruszy za cztery lata

W zeszłym roku informowano o 25 procentowym wzroście cen produkcji półprzewodników w 3 nm w przeciwieństwie do 5 nm. Wzrost ceny zaakceptowała firma Apple, która zadbała o łańcuch dostaw chipów do nadchodzących urządzeń, ale z cen nie są zadowoleni inni klienci tacy jak AMD, Nvidia, Qualcomm czy MediaTek.

W chwili obecnej jedynym znaczącym klientem korzystającym z 3 nm procesu technologicznego jest Apple. TSMC w celu dywersyfikacji listy klientów zamierza wprowadzić na rynek tańszy proces technologiczny N3E, który ma zachęcić pozostałych klientów do inwestycji w najnowsze chipy.

Prognozowana zmiana cennika zbiega się w czasie z debiutem procesorów AMD opartych na architekturze Zen 5, która ma korzystać z 3 nm procesu technologicznego. Układy o nazwie kodowej Blackwell prawdopodobnie zadebiutują an rynku na początku przyszłego roku.

Z oficjalnych danych wynika, że TSMC przygotowuje się do spowolnienia. Firma poinformowała, że prognozowany zysk w pierwszym kwartale 2023 roku może być o 5 procent niższy, niż zakładano. Firma obcina koszty i liczy na wzrosty produkcji w H2 2023, kiedy Apple wprowadzi na rynek nowe modele smartfonów z rodziny iPhone 15.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200