TSMC chce zbudować fabrykę chipów w Niemczech

Planowany koszt inwestycji wyniesie około 10 miliardów Euro.

TSMC - tajwański producent układów scalonych rozważa budowę fabryki układów scalonych u naszego zachodniego sąsiada.

TSMC produkuje układy scalone dla największych producentów elektroniki
Źródło: samsung.com

TSMC produkuje układy scalone dla największych producentów elektroniki

Źródło: samsung.com

Zatwierdzona niedawno polityka Unii Europejskiej zapewnia firmom technologicznym takim jak TSMC sporo pieniędzy na inwestycje w fabryki na Starym Kontynencie. TSMC prowadzi już zaawansowane rozmowy między innymi z władzami Unii Europejskiej oraz rządem Niemiec. Planowana jest budowa dużej fabryki układów scalonych na terytorium Niemiec.

Zobacz również:

  • TSMC rośnie w siłę i detronizuje firmy Intel i Samsung
  • Badacze odkryli najszybszy na świecie półprzewodnik
  • Intel Core - wyjaśniamy nazewnictwo nowych układów CPU Intela

TSMC, we współpracy z NXP Semiconductor, Bosch i Infineon, planuje budowę nowej fabryki chipów w Wolnym Państwie Saksonii, jednym z szesnastu regionów Republiki Federalnej Niemiec. Początkowy budżet nowego przedsięwzięcia miałby wynosić "co najmniej" 7 mld euro, natomiast całkowita inwestycja prawdopodobnie zbliży się do 10 mld euro.

Tajwański producent układów scalonych wciąż rozmawia ze swoimi potencjalnymi partnerami, niemieckim rządem i lokalnymi władzami, a ostateczne plany mogą ulec zmianie. Nowy obiekt może zostać zatwierdzony już w sierpniu. Byłaby to pierwsza fabryka układów scalonych TSMC zlokalizowana w Europie.

TSMC rozważa budowę niemieckiej fabryki już od kilku lat. Decyzje przyspieszono w związku z zerwaniem łańcucha dostaw oraz wojną w Ukrainie. TSMC planuje skorzystać z EU Chips Act. Unia Europejska planuje inwestycję 43 miliardów euro w celu pobudzenia unijnego przemysłu półprzewodników. Działanie to ma zachęci firmy takie jak TSMC do budowy nowych fabryk na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200