TPSA versus PCSS – negocjacje trwają

W zeszłym tygodniu dostęp do kilku dużych serwisów internetowych był utrudniony ze względu na niepomyślny wynik negocjacji między TPSA a Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, operatorem tych serwisów. Jak poinformowało nas PCSS rozmowy wciąż trwają, a zachowanie Telekomunikacji Polskiej jest dla Centrum niemiłym zaskoczeniem.

O sprawie informowaliśmy w ubiegły piątek. Miniony tydzień dla sporej grupy użytkowników m.in. takich serwisów jak Allegro.pl, O2.pl, Tlen.pl, Kurnik.pl okazał się gehenną – nie można było połączyć się z witrynami, podstrony otwierały się bardzo wolno. Przyczyną było zmniejszenie przepustowości łącza Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, które obsługuje wspomniane serwisy. Jak wskazuje PCSS, degradacji ruchu dokonała Telekomunikacja Polska po nieudanych negocjacjach z Centrum na temat opłat za łącza (szczegóły konfliktu w artykule:http://www.internetstandard.pl/news/63113.html ).

Poznańskie Centrum poinformowało nas o szczegółach konfliktu. Działanie TPSA bardzo nas zaskoczyło, gdyż w żaden sposób zmniejszenie przepustowości nie było wcześniej sygnalizowane i do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej informacji na ten temat - zaznaczył Cezary Mazurek, kierownik działu usług sieciowych PCSS - Statystyki ruchu, jakie zbieramy potwierdzają fakt degradacji ruchu.”

Zobacz również:

  • Pierwszy hub kwantowo-sieciowy w Polsce powstaje w Poznaniu

Połączenie sieci naukowej z siecią TPNET od dłuższego czasu funkcjonowało na zasadzie nieodpłatnej wymiany ruchu między operatorami. TP S.A., chcąc uregulować tą kwestię, zaproponowała Centrum ofertę 2000zł za1Mb. ”Było to dla nas zupełnie niezrozumiale, ponieważ sieć naukowa posiada własne połączenie z Internetem, osobne dla użytkowników naukowych (do sieci GEANT - 10 Gb/s) i osobne dla użytkowników komercyjnych (do GTS - 50 Mb/s) a połączenie z TPNET wobec tego umożliwia jedynie korzystanie użytkownikom jednego operatora z zasobów drugiego, przy czym użytkownicy podłączeni do TPNET "pobierają" z sieci naukowych trzykrotnie więcej informacji niż użytkownicy "naukowi" z sieci TPNET (przepustowość łącza do TPNET była na poziomie 150 Mb/s, a przepustowość łącza od TPNET - 45 Mb/s) - wyjaśnia Cezary Mazurek - Co więcej, połączenie sieci naukowej z siecią TPNET nie jest podłączeniem do światowego internetu, wobec czego nieuzasadnione jest żądanie tak wysokiej opłaty od operatora sieci, z której zasobów w większym stopniu korzystają właśnie użytkownicy TPNET.

Tym samym PCSS zdecydowało się odrzucić ofertę Telekomunikacji Polskiej. Kiedy negocjacje zakończyły się fiaskiem, nagle przepustowość łączy PCSS została ograniczona o 30%. Działanie takie uderzyło głównie w tych klientów TPNET, którzy korzystają z zasobów sieci naukowych, a wiec np. tych, którzy z domów sięgają do skrzynek email, założonych w sieci naukowej - poinformowało nas PCSS - Poza tym pogorszenie jakości odczuli użytkownicy korzystający

np. z Polskiego Portalu Edukacyjnego Interklasy, utrzymywanego w PCSS (2 mln odwołań na miesiąc, z czego 68% użytkowników wchodzi z TPNET.

Działanie to uderzyło nie tylko w operatora sieci naukowej i jego użytkowników, ale również w wiele usług o charakterze komercyjnym, do których klienci TP S.A. nie mieli w minionym tygodniu w ogóle dostępu lub w bardzo ograniczonej formie.

Użytkownicy ponoszą koszty przyłączenia do internetu, płacąc za Neostradę, SDI, impulsy modemowe do TPSA i powinni mieć możliwość korzystania z zasobów sieci - skomentował Cezary Mazurek - Ograniczenie przepustowości, którego dokonała TPSA uderza głównie w jej klientów i oni powinni masowo złożyć reklamacje tej usługi u swojego operatora.”

Zapytana o tą sprawę Maria Piechocka, rzecznik prasowy poznańskiego oddziału TP S.A., zaprzeczyła jakoby operator zmniejszał przepustowość.

W odpowiedzi, którą przesłała Katarina Pacherova z departamentu PR TP S.A. jednemu z użytkowników serwisu Kurnik.pl, można było przeczytać: TP S.A. nie blokuje dostępu do Internetu. Ze względu na wzrost ruchu komercyjnego z sieci akademickich, dotychczasowa przepustowość łączy TP przestaje wystarczać. Pomimo licznych propozycji ze strony TP, operator integrujacy sieci akademickie, w dalszym ciągu nie uregulował zasad dostępu do Internetu TP.”

Jak zapewniają obie strony negocjacje wciąż trwają.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200