TP zapłaci 220 mln zł za Wirtualną Polskę

Telekomunikacja Polska oraz mniejszościowi akcjonariusze portalu Wirtualna Polska - spółki GIF oraz Key7 zawarły ugodę, która kończy wieloletni spór stron wokół wykonania umowy akcjonariuszy WP zawartej w październiku 2001 roku. TP kosztem 220 mln zł ponownie przejmie kontrolę nad Wirtualną Polską. Wiadomość obiegła rynek zaledwie kilka dni po tym jak Wirtualna Polska poinformowała o swoim pierwszym w historii zysku netto (0,9 mln zł).

Ugoda przewiduje nabycie przez należącą do TP spółkę Virgo 19,54 proc. akcji Wirtualnej Polski od GIF i Key7 za kwotę 165 mln zł, ponadto dodatkowa kwota 55 milionów zł zostanie zapłacona po odzyskaniu kontroli nad WP przez grupę TP - podaje TPSA.

- Dążymy do przejęcia kontroli nad Wirtualną Polską. Na razie jednak za wcześnie na terminy oraz podawanie do publicznej wiadomości strategii dla portalu. Strony ugody przygotowały komunikat, który ukaże się w poniedziałek popołudniu- powiedziała nam Barbara Górska, rzecznik prasowa TPSA.

Co TP zrobi z portalem? -WP być może z czasem będzie przypominać francuski portal Wanadoo z grupy FT, stanie się bardziej aktywnym portalem do sprzedaży usług operatora - mówi Michał Marczak, analityk DM BRE.

Co natomiast zrobią mniejszościowi akcjonariusze po sprzedaży akcji WP? - "W tej chwili dopinamy mnóstwo formalności związanych z finałem sprawy. Nie chcemy się jeszcze wypowiadać w kwestii ewentualnych planów inwestycyjnych" - mówi Jacek Kawalec z Key7 Investments.

Według giełdowego komunikatu operatora z piątku, strony zakończą wszystkie toczące się postępowania prawne związane z wykonaniem umowy akcjonariuszy WP zawartej 26 października 2001 r. GIF i Key7 zrzekły się roszczeń przysługujących im wobec TP Internet wynikających z wyroku Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie z dnia 29 marca 2005 r. Jak informowaliśmy wcześniej, na mocy tego wyroku TP Internet została zobowiązana do zawarcia z GIF i Key7 umów nabycia akcji WP za łączną kwotę 221,47 mln zł.

Spółka Virgo w ramach umowy zawartej z TP 21 lipca br. otrzymała na dwa lata pożyczkę w wysokości 228,9 mln zł przeznaczoną zarówno na spłatę mniejszościowych akcjonariuszy WP, jak i na działalność bieżącą. Można więc wnioskować, że pewna część środków zostanie przeznaczona bezpośrednio na rozwój WP. Ugoda nie wpłynie na wynik finansowy grupy, gdyż TPSA utworzyła już stosowne rezerwy.

W II kw. br. WP wypracowała pierwszy w dziesięcioletniej historii zysk netto sięgający 0,9 mln zł. Spółka szacuje, że dodatnim wynikiem netto zamknie cały 2005 rok obrachunkowy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200