TP SA inwestuje w sieć

Telekomunikacja Polska S.A., mimo uwikłania się w wiele konfliktów związanych z własną prywatyzacją, przystępuje do unowocześnienia szkieletu krajowej sieci pakietowej POLPAK-T oraz przygotowuje się do wprowadzenia LMDS.

Telekomunikacja Polska S.A., mimo uwikłania się w wiele konfliktów związanych z własną prywatyzacją, przystępuje do unowocześnienia szkieletu krajowej sieci pakietowej POLPAK-T oraz przygotowuje się do wprowadzenia usługi szerokopasmowego dostępu radiowego LMDS do sieci teleinformatycznych.

Dzięki temu zarówno szybszy dostęp do Internetu, jak i transmisja danych, dźwięku oraz obrazu wkrótce staną się bardziej realne. Dzięki temu będzie możliwa zarówno szybsza instalacja poszukiwanych usług, jak też możliwość integracji transmisji danych z wideo i głosu. Według zapowiedzi firmy każdy zainteresowany użytkownik będzie mógł otrzymać do swojej dyspozycji współdzielone, bezawaryjne łącze o przepływności od 64 kb/s do 2 Mb/s.

W bezprzewodowym systemie LMDS (Local Multipoint Distribution Service) wykorzystuje się transmisję radiową w pasmie 26 GHz, w której po zaimplementowaniu protokołu ATM uzyskuje się dwukierunkową przepływność 30 Mb/s. Nominalny zasięg stacji bazowej dostępu radiowego dla polskich warunków klimatycznych wynosi 4,3 km, przy dostępności w skali roku równej 99,99 proc. – co oznacza prawdopodobieństwo nieosiągalności systemu transmisyjnego nie gorsze niż 53 minuty w roku. Jest to bardzo dobry wskaźnik świadczący o wysokiej bezawaryjności systemu radiowego, niewiele gorszy niż dla łączy światłowodowych. Bazę sprzętową systemu LMDS stanowi rozwiązanie MINI LINK BAS firmy Ericsson, obejmujące stację bazową i niewielkie terminale, komunikujące się ze stacją w obrębie jej zasięgu. Moduł sieciowy terminala abonenckiego umożliwia jednoczesną obsługę kilku użytkowników, maksymalnie do dziewięciu abonentów na dziewięciu wydzielonych portach.

Z kolei w ramach rozszerzania dostępu do sieci, Centrum Systemów Teleinformatycznych „Polpak” jednocześnie przeprowadza znaczną rozbudowę szkieletu sieci POLPAK-T do przepływności 2,5 Gb/s, opierając się na produktach komunikacyjnych Ericssona. Sieć pakietowa działającą za pośrednictwem węzłów Passport 7480 i Passport 15000 została wzmocniona warstwą routerów Ericsson AXI-580, głównie w celu zwiększenia dostępności abonentów do Internetu oraz poprawienia jakości trafiku w takiej sieci. Pierwsze routery AXI-580 zostaną zainstalowane w Warszawie, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Routery będą dołączone do sieci POLPAK-T przez łącza STM-4 o przepływności 622 Mb/s lub 2x155 Mb/s, natomiast połączenia między routerami szkieletowymi oraz z routerami międzynarodowymi będą realizowane przez kanały wirtualne.

Efektem rozbudowy sieci będzie duża szybkość przełączania ruchu IP, ułatwione zarządzanie siecią, przygotowanie do przesyłania danych z prędkościami gigabitowymi oraz zwiększenie wydajności sieci. Przez instalację routerów Polpak-T ma szansę stać się w przyszłym roku jedną z nowocześniejszych tego typu sieci w Europie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200