TETRA we Wrocławiu

Gmina Wrocław i Miejskie Przedsiębiorstwo Transportowe na początku listopada uruchomiły na terenie miasta pilotażowy systemu cywilnej łączności trankingowej zgodny z cyfrowym standardem TETRA ($Terrestial European Trunked Radio$).

Jest to pierwszy w Polsce komercyjny system miejskiej łączności dyspozytorskiej o tak dużej pojemności, przeznaczony do budowy jednolitej radiowej infrastruktury komunikacyjnej do współdziałania służb porządkowych i publicznych obejmujących: Straż Miejską, Wydział Transportu Urzędu Miasta oraz tramwajową i autobusową komunikację miejską MPK.

W dalszej kolejności przewiduje się włączenie do systemu służb ratujących życie, czyli Straży Pożarnej i Służb Ratownictwa Medycznego, a w sytuacjach kryzysowych Centrum Zarządzania Kryzysowego. W pierwszej kolejności system ma usprawnić zarządzanie ruchem komunikacji miejskiej, dla której zakupiono i już zainstalowano łącznie ponad 470 przenośnych i stacjonarnych radiotelefonów Motoroli MTM 700 i MTP 700.

Zobacz również:

  • Wybitny dziennikarz rynku telekomunikacyjnego nie żyje

Stacjonarne radiotelefony standardu TETRA działające w pasmie 410-430 MHz są instalowane w pojazdach, natomiast terminale przenośne służą do nadzorowania i komunikowania się z obsługą oraz lotnym serwisem trakcji. W wersji docelowej - przy współpracy z systemem satelitarnym GPS (Global Positioning System) można będzie śledzić na bieżąco tabor znajdujący się w ruchu na terenie miasta, a dzięki temu kierować zmianą trasy poszczególnych pojazdów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200