TETA: Holenderski koncern podbija ofertę przejęcia o 10 proc.

Od 30 czerwca do 5 lipca za jedną akcję TETY holenderski koncern Unit4 zamierza płacić aż 14 zł. Później oferowana cena wyniesie 12,8 zł. Tymczasem brytyjski Sage oferuje zaś 12,75zł za jedną akcję wrocławskiej spółki. Najprawdopodobniej to nie koniec licytacji o przejęcie TETY.

Złożona na początku czerwca oferta Unit4 zakładała zakup akcji wrocławskiej firmy TETA po cenie 11,75zł za jeden udział. Przyjmowanie zapisów na sprzedaż akcji rozpoczęto 21 czerwca. Dwa dni później konkurencyjną ofertę zakupu udziałów TETY złożyli przedstawiciele brytyjskiego koncernu Sage Group. Oferowana stawka była o 1 zł wyższa wobec kwoty proponowanej pierwotnie przez władze holenderskiej firmy. W tym przypadku zapisy miały rozpocząć się 13 lipca i potrwać do 11 sierpnia br.

Aktualna oferta Unit4 zakłada chęć nabycia udziałów TETY po cenie nawet 14 zł za jedną akcję. Cena ta ma obowiązywać jednak tylko do 5 lipca. Oznacza to wycenę wszystkich akcji firmy TETA na poziomie 165,6 mln zł. Z oficjalnego komunikatu wynika, że oferowana kwota 14 zł zostanie zapłacona również tym udziałowcom wrocławskiej spółki, którzy złożyli zapisy na sprzedaż akcji przed zmianą oferowanej stawki. Po 5 lipca Unit4 zamierza oferować 12,8zł za jedną akcję wrocławskiej spółki, czyli o 5 groszy więcej niż zakłada obowiązująca oferta Sage. Unit4 zobowiązuje się nabyć akcje objęte zapisami złożonymi po podwyższonej cenie pod warunkiem złożenia zapisów na sprzedaż przynajmniej jednej trzeciej ogólnej liczby akcji firmy TETA. Przedstawiciele holenderskiego Unit4 zamierzają wykorzystać wrocławską spółkę do wejścia na rynek polski i powiększenia udziałów rynkowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Warto dodać, że cena akcji wrocławskiej spółki na dzisiejszym otwarciu to 13,42 zł za jeden udział.

Przedstawiciele firmy Sage nie wykluczają podniesienia swojej oferty. Przejęcie TETY oznaczałoby znaczne umocnienie pozycji Sage na rynku lokalnym oraz w całym regionie. W opublikowanym 30 czerwca oświadczeniu przedstawicieli Sage Group czytamy, że "TETA doskonałym uzupełnieniem obecnej działalności Sage Group w Polsce". Integracja wrocławskiej firmy z lokalnym oddziałem Sage miałaby zaś pozwolić na stworzenie silnej bazy do ekspancji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Łączna wartość ubiegłorocznych przychodów firmy TETA i polskiego oddziału Sage przekracza 170 mln zł. Zakup wrocławskiej spółki miałby również pozwolić na rozszerzenie oferty Sage.

Przedstawiciele brytyjskiego koncernu zapowiadają, że oświadczenie w sprawie ewentualnych zmian w proponowanej ofercie zostanie opublikowane w najbliższy poniedziałek (5 lipca). Najpewniej termin ten nie jest przypadkowy i kierownictwo Sage zamierza przekonać się ilu udziałowców TETY zdecyduje się skorzystać z podwyższonej oferty Unit4.

Czytaj też:

Komisja Europejska prowadzi konsultacje w sprawie fuzji SAP i Sybase

Kierownictwo Novell analizuje oferty na sprzedaż spółki

HP inwestuje w strumieniowe przesyłanie danych

Aktualizacja: 30 czerwca 2010 18:22

Informację uzupełniono o szczegóły oficjalnego komunikatu kierownictwa Sage Group.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200