Szyfrowanie po polsku

Rząd USA zezwala na eksport 56-bitowych technologii szyfrujących. Tymczasem w Polsce legalnie dostępny jest już pakiet o 160-bitowym kluczu.

Rząd USA zezwala na eksport 56-bitowych technologii szyfrujących. Tymczasem w Polsce legalnie dostępny jest już pakiet o 160-bitowym kluczu.

Po wielu miesiącach przepychanek między amerykańskim Departamentem Handlu, Federalnym Biurem Śledczym a Narodową Agencją Bezpieczeństwa administracja Billa Clintona zmniejszyła restrykcje eksportowe, dotyczące technologii szyfrujących. Obecnie możliwe jest już w pełni zgodne z prawem eksportowanie z USA technologii DES, stosującej klucze szyfrujące o długości 56 bitów.

Krytycy tej decyzji zwracają jednak uwagę na fakt, że klucz 56-bitowy został już złamany w ciągu zaledwie 56 godz. (pisaliśmy o tym w nr. 32 CW z br.) i rząd powinien poważnie zastanowić się nad zezwoleniem na eksport bardziej zaawansowanych metod szyfrowania, np. klucza 128-bitowego. Dziś już bowiem wielu użytkowników przestało uważać klucz 56-bitowy za bezpieczny.

Lokalne rozwiązanie

Problem eksportu technologii szyfrujących w największym stopniu dotyka firm amerykańskich, które mają swoje oddziały na całym świecie i jednocześnie chcą realizować między nimi szyfrowane transmisje, a także producentów oprogramowania szyfrującego w Stanach Zjednoczonych.

Polskie firmy nie muszą bowiem korzystać z technologii opracowywanych na rynku amerykańskim (mają one tę istotną zaletę, że są uznawane za światowe standardy). Równie mocne lub mocniejsze algorytmy szyfrujące dostępne są legalnie na polskim rynku. Niedawno premierę miało oprogramowanie TopSecret 1.2 niemieckiej firmy G Data Software. Produkt ten, umożliwiający komunikowanie się z użytkownikiem w języku polskim, pozwala na szyfrowanie wybranych plików i katalogów na dysku z wykorzystaniem klucza o długości 160 bitów. G Data Software planuje także wprowadzenie bardziej zaawansowanej wersji produktu wykorzystującej klucz 240-bitowy. Program dostępny jest do systemów Windows 95, 98 i Windows NT 4.0.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200