Szybszy transfer danych, dłuższy czas pracy na baterii - użytkownicy smartfonów docenią IPv6

Podczas odbywających się w ubiegłym tygodniu targów elektroniki użytkowej CES 2013 odbywały się nie tylko prezentacje i premiery nowych gadżetów - imprezie towarzyszył również cykl paneli dyskusyjnych poświęconych nowinkom technologicznym. Tematem jednego z ciekawszych spotkań były korzyści, na jakie mogą liczyć użytkownicy nowoczesnych urządzeń mobilnych po upowszechnieniu się standardu IPv6.

Do tej pory o następnej wersji podstawowego protokołu internetowego najwięcej mówiło się w kontekście dużych organizacji i firm - bo to głównie na nich spoczywa ciężar jego wdrożenia. Mniej uwagi poświęca się zwykle wpływowi upowszechniania się IPv6 na życie zwykłych użytkowników - dlatego też temu tematowi poświęcono jedno ze spotkań ekspertów zorganizowanych podczas tegorocznej edycji Consumer Electronics Show.

Podstawową zaletą IPv6 jest oczywiście zapewnienie praktycznie nieograniczonej puli adresów IP - Latif Ladid, prezes organizacji IPv6 Forum, przypomniał, że nowy standard zapewnia ich na tyle dużo, by każdemu mieszkańcowi Ziemi przydzielić 4,3 mld adresów.

Zobacz również:

  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian

Warto odnotować, że na rynku jest już dostępnych mnóstwo urządzeń mobilnych w pełni zgodnych z IPv6 - to m.in. iPhone 5, iPady 3, 4 oraz Mini, Samsung Galaxy S III i Galaxy Note 2, a także urządzenia Nokii z systemem Windows Phone 8 oraz większość topowych modeli z serii Sony Xperia.

Wśród podstawowych korzyści dla użytkowników urządzeń mobilnych, wynikających z wdrożenia IPv6, wymieniono:

- zdecydowanie szybsze ładowanie stron (nawet przy tej samej prędkości łącza) - w nowej wersji protokołu dane przesyłane za pośrednictwem mniejszej liczby węzłów, co skraca czas ich ładowania

- wydłużenie czasu pracy urządzenia na baterii (dzięki usprawnieniu obsługi usług, które wymagają stałego synchronizowana ze zdalnym serwerem - np. serwisów społecznościowych, poczty e-mail itp.)

- uproszczenie dostępu do usług online, dzięki przypisaniu urządzeniu mobilnemu stałego adresu IP

- możliwość bezpośredniego komunikowania się dwóch i więcej urządzeń obsługujących nowy standard (np. smartfona z kamerą monitoringu zamontowaną w domu czy biurze).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200