Szybsze procesory Shanghai

AMD poszerzył wczoraj ofertę o 12 nowych czterordzeniowych procesorów Opteron (produkowanych przy użyciu technologii 45 nm, przeznaczonych do budowania serwerów), taktowanych zegarami o różnych częstotliwościach, od 2,1 do 3,1GHz.

Układy pobierają (zależnie od modelu) od 40 do 105 W mocy i należą do procesorów linii Shanghai. Wśród nowych procesorów znajdują się dwa układy Opteron SE taktowane zegarem 3,1 GHz. Do tej pory najszybszy zegar taktujący układy Opteron pracował z częstotliwością 2,8 GHz. Procesory oznaczone symbolem SE pobierają 105 W mocy.

Firma wzbogaciła też ofertę o dwa energooszczędne układy Opteron EE (o których pisaliśmy wcześniej tutaj), które pracują równie szybko jak poprzednie modele, ale pobierają mniej mocy (40 W). Dostępne do tej pory procesory linii Opteron HE pobierają 55 W.

Zobacz również:

  • Apple, Nvidia i AMD zmniejszają zamówienia w TSMC. Czy to oznaka recesji?
  • Intel zmienia specyfikację techniczną układów graficznych ARC A380

A oto przykładowe ceny. Układ Opteron EE 2377 taktowany zegarem 2,3 GHz kosztuje 698 USD, a za układ Opteron EE 2373 taktowany zegarem 2,1 GHz trzeba zapłacić 377 USD.

AMD zaprezentował nowe układy Shanghai kilka dni po tym gdy zapowiedział, że sześciordzeniowe procesory Opteron (nazwa kodowa Istanbul; o procesorze tym pisaliśmu w lutym br. tutaj) pojawią się w jego ofercie w maju br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200