Szybsza transmisja

Quantum opracowała nowy typ interfejsu Ultra ATA/66, umożliwiający wymianę danych z dyskiem z maksymalną szybkością 66 MB/s. Czy zostanie uznany za standard?

Quantum opracowała nowy typ interfejsu Ultra ATA/66, umożliwiający wymianę danych z dyskiem z maksymalną szybkością 66 MB/s. Czy zostanie uznany za standard?

Quantum ogłosiła, że opracowane przez nią nowego typu sterowniki dysków IDE - Ultra ATA/66 - będą obsługiwane przez kolejne wersje układów wspomagających (chipset), produkowane przez Intela.

Ultra ATA/66 zapewnia maksymalną szybkość transmisji 66 MB/s, tj. dwa razy większą niż oferuje najnowsza wersja interfejsu IDE - Ultra ATA/33. Dyski z tym ostatnim interfejsem są dostępne na rynku dopiero od kilku miesięcy. Zaletami opatentowanego przez Quantum rozwiązania są ulepszony system synchronizacji transmisji danych i zastosowanie układów CRC (Cyclic Redundancy Check) do weryfikacji ich poprawności. Nowy interfejs jest jednocześnie zgodny ze starszymi wersjami - oznacza to, że dyski z Ultra ATA/66 będą mogły być instalowane w komputerach wyposażonych w interfejs Ultra ATA/33.

Obecnie Quantum stara się o uznanie Ultra ATA/66 za standard i zaakceptowanie go przez innych producentów dysków. Można oczekiwać, że dyski i systemy komputerowe wykorzystujące tę technologię pojawią się na rynku w 1999 r.

Kolejne ulepszenie IDE

Ultra ATA/66 jest ewolucyjnym rozwinięciem standardowego w komputerach PC interfejsu IDE, którego przepustowość jest, podobnie jak w przypadku interfejsów SCSI, systematycznie zwiększana o czynnik 2x. Ogłoszenie specyfikacji Ultra ATA/66 nastąpiło wyjątkowo szybko - dyski wyposażone w najnowszą wersję interfejsu ATA - Ultra ATA/33 pojawiły się na rynku zaledwie kilka miesięcy temu i dopiero wchodzą do masowych zastosowań. Jednocześnie Ultra ATA/66 może być ostatnią wersją interfejsu IDE, który będzie zastąpiony nową technologią, np. interfejsami szeregowego standardu FireWire (IEEE 1394). Trudno obecnie przewidzieć, jak szybko to nastąpi, ponieważ nic nie wskazuje na pojawienie się nowego rozwiązania, które uzyskałoby poparcie producentów, a jednocześnie wyjątkowo powolne wdrażanie nowoczesnych interfejsów nowego typu, jak USB czy IEEE 1394, uczy ostrożności.


TOP 200