Szybkość z automatu

Avere Systems opracował urządzenia do całkowicie automatycznego zarządzania składowaniem danych.

Wydajność dzisiejszych urządzeń NAS jest ograniczana przez liczbę i szybkość dołączonych napędów dyskowych. Ponieważ ich pojemność rośnie szybciej niż wydajność, użytkownicy są zmuszeni do łączenia wielu dysków. Wykorzystanie przestrzeni można jednak poprawić, realizując podział zasobów pod kątem częstotliwości wykorzystywania danych tam składowanych (tiering).

Rozwiązanie Avere FXT realizuje klaster urządzeń, który oddziela proces dostarczania danych od ich składowania, usprawniając oba te zadania. Najczęściej przetwarzane porcje danych (nazywane gorącymi) są przechowywane w klastrze urządzeń FXT, które są optymalizowane pod kątem wydajności. Dane, które nie są tak często pobierane przez aplikacje, są składowane w tradycyjnych systemach NAS, optymalizowanych pod kątem pojemności i nazywanych według terminologii producenta "systemem masowego składowania".

Szybkość z automatu

Avere FXT analizuje przetwarzane bloki danych, określając przy tym częstotliwość dostępu i charakterystyki danych. Na tej podstawie decyduje, gdzie bloki powinny się znaleźć.

Wydajność można skalować przez dodawanie kolejnych urządzeń do klastra, pojemność systemu zwiększa się, rozbudowując zewnętrzne zasoby dyskowe. Klaster może być rozbudowany do 25 urządzeń i liniowo skaluje się do wydajności rzędu milionów operacji wejścia/wyjścia na sekundę oraz przepustowości około dziesiątek gigabajtów na sekundę. W systemach składowania danych można wykorzystać dyski SATA, a całość wykorzystuje dyski SAS i pamięci półprzewodnikowe RAM i SSD, wbudowane w urządzenia.

Dzięki takim założeniom, proste w obsłudze appliances mogą dostarczyć wydajność typową dla pamięci półprzewodnikowych, a koszt składowania dużej ilości danych zbliżony do niedrogich urządzeń SATA. Mimo wszystko, sam fakt podziału zasobów nie jest nowością, gdyż praktycznie każda firma posiadająca system składowania danych klasy Enterprise wdrożyła już tiering. Coś, co wyróżnia klaster FXT, to automatyzacja. "Podział na tiery wykonywany jest automatycznie, podczas pracy systemu. Nie ma potrzeby ustawiania reguł polityki składowania danych. Urządzenie analizuje przetwarzane bloki, ich ruch między serwerem składowania danych a aplikacjami, określając przy tym częstotliwość dostępu oraz charakterystyki danych. Na tej podstawie decyduje, gdzie bloki powinny się znaleźć" - mówi Ron Bianchini, współzałożyciel Avere Systems.

Nieduże porcje danych przy zapisie i odczycie są buforowane w pamięci RAM, większe porcje odczytywane i zapisywane losowo mieszczą się w pamięci SSD i dyskach SAS, duże porcje danych wykorzystywane sekwencyjnie znajdują się na szybkich dyskach SAS. Rzadko wykorzystywane dane są składowane w zasobach SATA, które nie są składnikiem urządzenia, ale mogą być przez nie zarządzane. Backup i mirroring nie jest składnikiem systemu, do tych zadań można wykorzystać istniejące rozwiązania. Urządzenia te zawierają 64 GB DRAM, 1 GB pamięci SSD oraz 1,2 TB lub 3,6 TB zasobów dyskowych SAS. Cena tych urządzeń zaczyna się od 52,5 tys. USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200