Szybkość i pojemność

Najnowsze macierze firmy NetApp odzwierciedlają trend na rynku pamięci masowych, obecny od kilku lat. Wskazuje on na unifikację obsługi różnych protokołów, budowę systemów pamięci podręcznej usprawniających odczyt i zapis najczęściej zmieniających się danych, coraz powszechniejsze wykorzystywanie modułów SSD oraz integrację z systemami wirtualizacji.

Najnowsze macierze z serii FAS/V wpisują się w ten trend, gdyż obsługują wszystkie najważniejsze protokoły sieciowe w jednym urządzeniu (FibreChannel, FibreChannel over Ethernet, iSCSI, CIFS i NFS), mogą być zintegrowane z rozwiązaniami wirtualizacji (za pomocą SnapManager dla VMware i Microsoftu, przy wirtualizacji za pomocą Citrix XenServer nie jest on potrzebny), posiadają spójne narzędzia zarządzania.

Szybkość i pojemność

Porównanie skalowalności macierzy

Dla średniej wielkości firm NetApp proponuje serię 3200, która obsłuży od 240 do 960 dysków, posiadając do 2 TB szybkiej pamięci podręcznej FlashCache. Pamięć ta poprzednio służyła wyłącznie do akceleracji operacji odczytu, niebawem będzie obsługiwać także zapis. Aby jeszcze przyspieszyć niektóre operacje, na przykład związane z przenoszeniem danych, macierz można skonfigurować w taki sposób, by część przestrzeni była pamięcią podręczną dla takich operacji (flex cache). Jest to szczególnie przydatne przy transparentnym przenoszeniu danych, co często może występować w zastosowaniach związanych z wirtualizacją lub przy pracy w środowisku klastra geograficznego.

Najwydajniejszym i najpojemniejszym produktem przeznaczonym do obsługi wymagających aplikacji klasy enterprise są macierze z serii FAS/V 6200. Mogą one obsłużyć do 1440 dysków, posiadając maksymalnie 8 TB pamięci podręcznej Flash Cache. Macierz ta, współpracując z półkami dyskowymi DS4243, obsadzonymi modułami SSD, zapewni bardzo szybki dostęp do danych, co jest szczególnie istotne przy wirtualizowanych aplikacjach transakcyjnych klasy enterprise. To samo urządzenie może obsłużyć jednocześnie protokoły NAS i SAN, zależnie od potrzeb firmy i zakupionych licencji.

Kompresja, wiele protokołów, jedno łącze

Najnowsza wersja systemu operacyjnego Data ONTAP 8 wprowadza kompresję danych, transparentne przenoszenie danych oraz odczuwalną poprawę wydajności. Kompresja umożliwia zaoszczędzenie nawet 80% powierzchni dyskowej, można ją połączyć z deduplikacją, chociaż nie zawsze takie rozwiązanie jest zalecane. Deduplikacja odbywa się na poziomie danych wpływających do filera, kompresja obejmuje bloki danych zapisywane na dyski.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200