Szybkość i pojemność

Najnowsze macierze firmy NetApp odzwierciedlają trend na rynku pamięci masowych, obecny od kilku lat. Wskazuje on na unifikację obsługi różnych protokołów, budowę systemów pamięci podręcznej usprawniających odczyt i zapis najczęściej zmieniających się danych, coraz powszechniejsze wykorzystywanie modułów SSD oraz integrację z systemami wirtualizacji.

Najnowsze macierze z serii FAS/V wpisują się w ten trend, gdyż obsługują wszystkie najważniejsze protokoły sieciowe w jednym urządzeniu (FibreChannel, FibreChannel over Ethernet, iSCSI, CIFS i NFS), mogą być zintegrowane z rozwiązaniami wirtualizacji (za pomocą SnapManager dla VMware i Microsoftu, przy wirtualizacji za pomocą Citrix XenServer nie jest on potrzebny), posiadają spójne narzędzia zarządzania.

Porównanie skalowalności macierzy

Porównanie skalowalności macierzy

Dla średniej wielkości firm NetApp proponuje serię 3200, która obsłuży od 240 do 960 dysków, posiadając do 2 TB szybkiej pamięci podręcznej FlashCache. Pamięć ta poprzednio służyła wyłącznie do akceleracji operacji odczytu, niebawem będzie obsługiwać także zapis. Aby jeszcze przyspieszyć niektóre operacje, na przykład związane z przenoszeniem danych, macierz można skonfigurować w taki sposób, by część przestrzeni była pamięcią podręczną dla takich operacji (flex cache). Jest to szczególnie przydatne przy transparentnym przenoszeniu danych, co często może występować w zastosowaniach związanych z lub przy pracy w środowisku klastra geograficznego.

Najwydajniejszym i najpojemniejszym produktem przeznaczonym do obsługi wymagających aplikacji klasy enterprise są macierze z serii FAS/V 6200. Mogą one obsłużyć do 1440 dysków, posiadając maksymalnie 8 TB pamięci podręcznej Flash Cache. Macierz ta, współpracując z półkami dyskowymi DS4243, obsadzonymi modułami SSD, zapewni bardzo szybki dostęp do danych, co jest szczególnie istotne przy wirtualizowanych aplikacjach transakcyjnych klasy enterprise. To samo urządzenie może obsłużyć jednocześnie protokoły NAS i SAN, zależnie od potrzeb firmy i zakupionych licencji.

Kompresja, wiele protokołów, jedno łącze

Najnowsza wersja systemu operacyjnego Data ONTAP 8 wprowadza kompresję danych, transparentne przenoszenie danych oraz odczuwalną poprawę wydajności. Kompresja umożliwia zaoszczędzenie nawet 80% powierzchni dyskowej, można ją połączyć z deduplikacją, chociaż nie zawsze takie rozwiązanie jest zalecane. Deduplikacja odbywa się na poziomie danych wpływających do filera, kompresja obejmuje bloki danych zapisywane na dyski.


TOP 200