Szybki dysk SSD o pojemności 3,2 TB klasy „enterprise”

OCZ Storage Solutions (oddział firmy Toshiba) wprowadził do oferty dysk SDD (pamięć NAND/flash) o pojemności 3,2 TB. Produkt nosi nazwę Z-Drive 4500 i jest również dostępny w wersjach o mniejszej pojemności (800 GB i 1,6 TB).

OCZ wprowadził już w zeszłym roku na rynek dysk SSD o pojemności 3,2 TB (Z-Drive R4), ale Z-Drive 4500 jest od niego dużo szybszy. Producent informuje, że dysk wykonuje w ciągu jednej sekundy – podczas operacji czytania danych - 252 tys. operacji I/O (parametr IOPS). Żywotność dysku została oceniona na 2,5 PB. Z-Drive 4500 jest obecnie najbardziej pojemnym dyskiem SDD dostępnym na rynku, chociaż daleko mu jeszcze do dysków HDD, które osiągnęły już niemal dwa razy większą pojemność (6 TB).

Dysk Z-Drive 4500 jest wyposażony w interfejs PCI-Express i specjalne oprogramowanie, które zwiększa szybkość zapisywania i odczytywania danych. OCZ dołącza do dysku narzędzie noszące nazwę Windows Accelerator, które zarządza nim wtedy, gdy pełni on rolę bufora na dane. Firmy, które przetwarzają duże porcje danych, wykorzystują nieraz dyski SSD jako dodatkową, tymczasową pamięć (jest to tzw. „cold storage”). Oprogramowanie Windows Accelerator zarządza wtedy taką pamięcią, współpracując z systemem Windows Server.

Zobacz również:

  • Najnowszy monitor Apple posiada podzespoły z iPhone'a

Dyskowi towarzyszy też firmowe oprogramowanie VXL, które wirtualizuje zasoby (tworzy wirtualne maszyny i zarządza nimi). OCZ instaluje w dyskach Dysk Z-Drive 4500 pamięci NAND typu MLC (Multi-Level Cell) i dołącza sterowniki współpracujące z systemami operacyjnymi Windows i Linux. Dysk (wersja 3,2 TB) kosztuje 6533 USD. Dyski o pojemności 1,6 TB i 800 GB kosztują odpowiednio 3806 USD i 2355 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200