Szybki Internet w Polsce

Jak wynika z danych Eurostatu, w 2017 roku połączeniem z Internetem o prędkości minimum 30 Mb/s dysponowało w Polsce niespełna 70% mieszkańców (w 2011 roku było to 40%). Na tle Unii słabiej niż Polska wypadają tylko dwa kraje: Grecja i Francja.

Wyższym odsetkiem gospodarstw z dostępem do Internetu o przepustowości 30Mb/s i więcej mogły pochwalić się niektóre z państw, które razem z Polską wchodziły do UE: Słowacja, Estonia, Słowenia, Cypr, Litwa czy Łotwa. Dlatego unijny plan udostępnienia łączności o tej prędkości wszystkim obywatelom UE do końca 2020 roku może okazać się trudny do zrealizowania.

Eurostat nie dysponuje jeszcze danymi za 2018 roku, jednak sytuacja z pewnością uległa zmianie. Według Jacka Wiśniewskiego (Prezesa Zarządu firmy NEXERY, infrastrukturalnej grupy telekomunikacyjnej) stało to się w dużej mierze za sprawą inwestycji realizowanej przez POPC (Program Operacyjny Polska Cyfrowa), w ramach której NEXERA zbudowała w ubiegłym roku ponad 6 tysięcy km. sieci światłowodowej w czterech regionach Polski.

Zobacz również:

Odwołując się do dostępnych statystyk Eurostatu, w 2017 roku w Polsce jedynie nieco ponad 40% obszarów wiejskich miało dostęp do infrastruktury sieciowej umożliwiającej łączność z Internetem o prędkości przynajmniej 30Mb/s. „Choć był to wynik lepszy niż w przypadku takich państw jak Francja, Hiszpania, Włochy czy Szwecja, daleko mu do satysfakcjonującego. Stąd inicjatywy na szczeblu rządowym, mające na celu skuteczną eliminację białych plam na internetowej mapie kraju. Jako grupa telekomunikacyjna budujemy sieć światłowodową m.in. w ramach programu POPC (Program Operacyjny Polska Cyfrowa), a dzięki uruchomieniu ogólnopolskiego projektu OSE (Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej) już ponad 500 szkół w zasięgu naszej sieci może korzystać z dostępu do szybkiego Internetu. Do 2021 roku mamy zamiar objąć zasięgiem szybkiego Internetu ponad 2.900 szkół oraz ponad 530 tysięcy gospodarstw domowych”, wyjaśnia Jacek Wiśniewski.

Według aktualnych danych portalu www.internetworldstats.com, w Polsce z łączności z globalną siecią aktywnie korzysta blisko 28,3 mln internautów, co oznacza, że użytkownicy Internetu stanowią 73,3% populacji kraju. „Unijna średnia wynosi w tym przypadku 85,7%, jednak zakładając rozbudowę sieci zgodnie z przyjętym planem, powinniśmy znacznie się do niej przybliżyć już w przyszłym roku”, wyjaśnia Jacek Wiśniewski.

Źródło: InPlus Media

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200