Szybciej niż standard

3Com dołączył do producentów stacji WLAN działających z prędkością 108 Mb/s.

3Com dołączył do producentów stacji WLAN działających z prędkością 108 Mb/s.

3Com wprowadził do sprzedaży ulepszone modele serii urządzeń bezprzewodowych WiFi OfficeConnect, stacje dostępowe Access Point 8750, 8250, 7250 oraz zintegrowane interfejsy 11a/b/g. Nowe urządzenia umożliwiają transmisję danych z nominalną prędkością 108 Mb/s. Wyposażone je także w funkcję WDS (Wireless Distribution System) pozwalającą na routing bezpośrednio między dowolnymi urządzeniami sieci - z pominięciem stacji bazowej.

Sama technologia zwiększania szybkości transmisji nie jest nowością. Już w listopadzie ubiegłego roku rozwiązanie takie wprowadził D-Link. Od tego czasu na rynku pojawiło się wiele stacji i interfejsów bezprzewodowych o szybkości 108 Mb/s (technologia Super G), a ostatnio również 125 Mb/s (technologia Afterburner). Technologia Super G została opracowana przez Atheros Communications i jest stosowana w urządzeniach producentów wykorzystujących chipsety tej właśnie firmy, m.in. 3Com, D-Link lub NetGear. Natomiast Afterburner to technologia firmy Broadcom, z której korzystają m.in. Belkin, Buffalo Technology, Linksys i U.S. Robotics.

Urządzenia o podwyższonych parametrach szybkości transmisji mogą mieć certyfikaty zgodności z WiFi, ale dotyczą one tylko kompatybilności z istniejącymi standardami, a więc np. 802.11g - 54 Mb/s. Kolejna oficjalna specyfikacja bezprzewodowych sieci o prędkości przekraczającej 100 Mb/s - 802.11n zostanie opublikowana najprawdopodobniej dopiero w 2005 r. Ograniczony zakres certyfikacji oznacza, że stacje dostępowe i interfejsy różnych producentów będą współpracować tylko przy prędkościach standardowych, a przy wyższych nie ma tej pewności.

Niektóre urządzenia Super G, np. D-Link i NetGear, wymieniają dane z nominalną prędkością 108 Mb/s, ale jeśli w sieci pojawi się komputer ze standardowym interfejsem 802.11g lub urządzenie wykorzystujące technologię Afterburner, to przepustowość całej sieci natychmiast spada do poziomu 54 Mb/s. Rzeczywista, praktyczna prędkość transmisji wynosi ok. 18 Mb/s (802.11g) i 22 -24 Mb/s (Super G lub Afterburner).

Firmy wspierające technologię Afterburner zapewniają, że wszystkie ich urządzenia mogą ze sobą współpracować, ale nie gwarantują tego na piśmie. Na razie brak jest informacji o zgodności produktów 3Com z urządzeniami innych producentów. Dwukrotne zwiększenie prędkości transmisji OfficeConnect 11a/b/g jest określane przez 3Com jako funkcja Turbo Mode. Producent deklaruje, że obecnie wszystkie trójsystemowe urządzenia 802.11a/b/g mogą pracować w tym trybie.

Ale oferta 3Com może być atrakcyjną propozycją dla firm planujących wdrożenie "czystej" sieci bezprzewodowej WiFi, w której nie ma potrzeby wykorzystywania połączeń kablowych (z wyjątkiem oczywiście podstawowego serwera i łącza WAN). Technologia WDS umożliwia względnie łatwą budowę takiego systemu pozbawionego okablowania Ethernet.

Dotychczas architektura sieci bezprzewodowej wciąż wymagała instalacji okablowania sieciowego, do którego muszą być podłączane wszystkie stacje dostępowe. Nowe urządzenia 3Com likwidują tę zależność, choć należy zauważyć, że pozostaje konieczność doprowadzenia kabli zasilających, a w przypadku standardu Power over Ethernet zasilanie może być dostarczane bezpośrednio przez sieć.

WiFi z dopalaczem

  • Super G (Atheros) - mechanizm transmisji wykorzystujący równocześnie dwa z trzech dostępnych w technologii 802.11 kanałów roboczych.

  • Afterburner (Broadcom) - zmodyfikowany protokół transmisji 802.11; do poprawy wydajności jest wykorzystywana multipleksacja wielu datagramów w jednej ramce; równolegle stosowana jest kompresja nagłówków.


TOP 200