Szybciej i więcej

Budowa kart

Karty sieciowe Ethernet buduje się z zastosowaniem układów scalonych realizującym transmisję metodą CSMA/CD (Carrier Sense Multiple Access/Collision Detection). Składnikiem tych kart są obwody nadajnika/odbiornika, bufory pamięci RAM, kontrolery protokołu Ethernet czy interfejsu do magistrali komputera. "Inteligentne" wersje kart zawierają własny procesor i dużą pamięć RAM. Ma to duży wpływ na właściwości użytkowe kart i oczywiście na cenę. Współcześnie, coraz częściej stosuje się karty z szyną 32-bitową.

Niektóre z kart sieciowych mogą współpracować z agentem SNMP (Simple Network Management Protocol), umożliwiającym kontrolę ruchu w połączeniach LAN. Dane tego typu pozwalają na centralne zarządzanie instalacją sieciową za pośrednictwem systemów zarządzania siecią (jak np. HP Open View czy IBM NetView).

Jeżeli spodziewamy się, że w przyszłości będziemy korzystali z systemów zarządzających siecią warto już teraz wybrać karty, które mają wbudowane w program sterownika lub w część sprzętową, na karcie, możliwości korzystania z SNMP.

Rynek kart sieciowych

Karty Ethernet są obecnie - obok adapterów Token Ring -najpopularniejszymi kartami sieciowymi na całym świecie.

Można bez obawy powiedzieć, że świat sieci lokalnych LAN dzieli prawie po równo wykorzystanie tych dwóch standardów - połowa zastosowań to Ethernet, a druga część to Token Ring (wg IDC, dane z 92 r.).

Na rynku kart Ethernet króluje kilku producentów. Firmy 3Com Corp. oraz SMC (Standard Microsystems Corp.) zajmowały w 1992 r. po ok. 20% tego rynku. Tuż za nimi uplasowały się firmy Eagle Technology oraz Intel Corp. obejmujące wpływami po ok. 10% tego rynku. Firma Intel, sądząc zresztą z jej aktualnej aktywności na tym polu, przesuwa się mocno do przodu.

Na rynku polskim bez wątpienia pozycję dominującą zajmują karty Ethernet. Adaptery Token Ring, związane ze sprzętem i oprogramowaniem IBM, nie są u nas tak rozpowszechnione jak gdzie indziej. Za to pośród krajowej oferty kart Ethernet można znaleźć praktycznie wszystkie sprzedawane na świecie marki.

Kolejna sprawa to struktura tej oferty. Karty 8-bitowe odeszły raczej bezpowrotnie w przeszłość. Większość obecnie oferowanych kart to sprzęt 16-bitowy, coraz częściej spotyka się karty 32-bitowe. Obok tańszych egzemplarzy kart Ethernet, konfigurowanych przy użyciu systemu zwór i przełączników, oferuje się coraz więcej urządzeń z własną pamięcią do konfiguracji software'owej. Pojawiają się także egzemplarze z możliwością autokonfiguracji (plug & play).

Ogólne kierunki rozwoju adapterów sieciowych to umożliwienie dużej przepustowości działania oraz zapewnienie prostoty montażu w komputerze (połączonej z łatwą konfiguracją w instalacji sieciowej). O tym zaś, jaki poziom techniczny osiągają te urządzenia, niech świadczy fakt, że coraz więcej producentów udziela "dożywotniej" gwarancji na kartę.

Ze względu na ogromną różnorodność oferty kart sieciowych na rynku krajowym bieżącym zestawieniu nie przytoczono wszystkich sprzedawców tego typu sprzętu w kraju. Naszym celem było przede wszystkim ukazanie różnorodności oferty krajowej.


TOP 200