Szybciej i taniej

IBM zapowiada rozszerzenie linii komputerów RS/6000. Nowy procesor Power 4 pojawi się w tych serwerach w I połowie 2002 r.

IBM zapowiada rozszerzenie linii komputerów RS/6000. Nowy procesor Power 4 pojawi się w tych serwerach w I połowie 2002 r.

Najbliższe lata przyniosą znaczący wzrost sprzedaży superkomputerów - zapowiadają przedstawiciele IBM. Koncern przygotowuje się do tych zmian, popierając kilkadziesiąt dużych projektów badawczych realizowanych na całym świecie. "Jeszcze do niedawna widoczny był wyraźny podział informatyki. Wiele firm pracowało nad komercyjnymi rozwiązaniami umożliwiającymi zarządzanie dużymi zbiorami danych, jednocześnie prowadzono prace naukowo-badawcze, w których komputery były używane do modelowania i symulacji licznych zjawisk fizycznych. Rozwijając naszą technologię deep computing, chcemy w równym stopniu czerpać z osiągnięć obu tych gałęzi" - mówi William R. Pulleybank, dyrektor IBM Deep Computing Institute. Efektem tych prac mają być nowe modele RS/6000 SP, najważniejszego produktu przeznaczonego dla tej części rynku.

Plany koncernu zakładają szybkie zakończenie prac nad procesorem Power 4, który powinien pojawić się w nowych serwerach w pierwszej połowie 2002 r. Ma być także rozszerzona linia superkomputerów opartych na 64-bitowym Power 3. "Nowe procesory umożliwią nam zwiększenie udziału w rynku superkomputerów, zwłaszcza w najbardziej nas interesującym segmencie maszyn poniżej 1 mln USD" - zapowiada Michael Henesey, dyrektor IBM ds. sprzedaży i marketingu RS/6000.

Obecnie na świecie działa ok. 7 tys. systemów zbudowanych na bazie RS/6000. Są one wykorzystywane przede wszystkim przez instytuty badawcze i uczelnie wyższe, a także agendy rządowe. RS/6000 są m.in. w US National Weather Service, a także w programie DOE - ASCI (Accelerated Strategic Computing Initiative), który służy do obserwacji skutków "wirtualnych prób jądrowych".

Uciec przed niepewnością Z Davidem McQueeneyem, dyrektorem IBM Zurich Research Laboratory, rozmawia

Jak ocenia Pan przyszłość technologii superkomputerowych w perspektywie 2-3 lat?

Na pewno tego typu rozwiązania będą powszechnie stosowane w kilku dziedzinach, np. energetyce, gdzie tak ważne jest odpowiednie oszacowanie potrzeb i możliwości dostawców i zakładów pośredniczących w przesyłaniu energii elektrycznej. Już wkrótce może się okazać, że będzie to jeden z ważniejszych czynników decydujących o sukcesie w tej branży.

Technologia ta z pewnością w szybkim czasie zmieni oblicze firm z branży usługowej, gdzie źródłem przewagi jest wiedza o kliencie. Firmy te często dysponują ogromem informacji na temat klientów, jednak mają poważny problem z ich "wyciągnięciem" z systemów informatycznych. Wkrótce będą mogły je zgromadzić w jednym miejscu.

Jak technologie, takie jak deep computing, wpływają na sposób prowadzenia interesów przez współczesne przedsiębiorstwa?

Na pewno mają one olbrzymi wpływ chociażby na projektowanie samolotów, które coraz częściej odbywa się w pamięci komputerów. Powstaje coraz więcej aplikacji wspomagających badania z zakresu farmacji, biologii, biochemii, wszystkich tych dziedzin, które - właśnie dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań informatycznych - czeka w najbliższych latach ogromny rozwój. Szerokie wykorzystanie superkomputerów całkowicie zmieni sposób prowadzenia badań, a nawet sposób prowadzenia biznesu.

Jedną z dziedzin, w których wykorzystanie superkomputerów wydaje się zupełnie naturalne, jest "zarządzanie ryzykiem" A przecież jeśli banki będą miały możliwość dokładniejszego oszacowania ryzyka inwestycji i kredytów, będą mogły obniżyć ceny oferowanych przez siebie usług - co dodatnio wpłynie na rozwój całej gospodarki.

Kiedy rozwiązania z zakresu deep computing staną się tańsze? Na razie nie ma zbyt wielu klientów, którzy mogliby sobie pozwolić na samodzielny zakup superkomputerów.

Nie nastąpi to zbyt szybko. Proszę jednak zwrócić uwagę, że coraz więcej rozwiązań napisanych pierwotnie dla dużych maszyn można używać na komputerach przenośnych. Oczywiście pracują one wolniej, jednak moc procesorów instalowanych w komputerach PC rośnie na tyle szybko, że wiele z aplikacji, nad którymi pracujemy dzisiaj, za 2-3 lata wejdzie do powszechnego użytku.

Nad jakimi projektami pracują specjaliści w szwajcarskim laboratorium IBM?

Skupiamy się na 3 dziedzinach. Jedną z nich są szybkie rozwiązania komunikacyjne. Drugą - prace nad urządzeniami umożliwiającymi łączność z Internetem za pośrednictwem telefonu czy telewizora. Prowadzimy także badania z zakresu mikrotechniki i nanotechniki. Kończymy prace nad diodami, których wykorzystanie umożliwi budowę mikroekranów instalowanych np. w zegarku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200