Szumy występujące w światłowodach można wykorzystać do zwiększenia ich przepustowości

Projektanci łącz komputerowych wiedzą o tym, że występujące na nich szumy powodują, że ich przepustowość maleje. To zadziwiające, ale naukowcy z niemieckiej uczelni ETH Zurich (Eidgenössische Technische Hochschul) postanowili zmierzyć się z tym problem i odkryli, że w przypadku połączeń światłowodowych szumy można wykorzystać do zwiększenia ich przepustowości.

Uczeni zainteresowali się szumami występującymi w obszarze nośnej i doszli do wniosku, że skoro nie da się takich szumów całkowicie wyeliminować, to może spróbować je wykorzystać do transmitowania danych, zwiększając w efekcie przepustowość całego łącza.

Jak informują uczeni, dane można zakodować w skorelowanym szumie występującym między poszczególnymi falami świetlnymi przebiegającymi przez światłowód. Szumy takie mają charakter specyficznego rodzaju fluktuacji znajdującej się w sąsiedztwie właściwego sygnału, która w istocie nie jest jego integralną częścią.

Zobacz również:

  • Chiny budują kosmiczną sieć telekomunikacyjną
  • Google Fiber testuje 20-gigabitowy internet dla użytkowników domowych z routerami Wi-Fi 7

Naukowcy doszli do wniosku, że szumy takie można potraktować jako dodatkowy multipleks. A jak wiadomo multipleksowanie polega na tym, że przez łącze transmitowany jest nie jeden sygnał, ale kilka. Kolejnym takim sygnałem może więc też być szum. Należy tylko opracować metodę kodowania w nim danych. Kluczem do rozwiązania tego problemu było dla naukowców z ETH Zurich zrozumienia zjawiska interferencji występującego między poszczególnymi

Multipleksowanie polega na tym, że więcej sygnałów jest sprytnie wysyłanych niż liczba dostępnych kanałów transmisji. Innymi słowy, mówią, że należy patrzeć na hałas po prostu jako kanał - tak jak częstotliwości w audycji radiowej. Wszystko, co musisz zrobić, to dowiedzieć się, jak kodować i dekodować dane w tym szumie. Kluczem do tego jest interferencja, czyli zjawisko nakładania się fal. W tym przypadku jedną z nich jest szum. I z tym właśnie zjawiskiem poradzili sobie szwajcarscy naukowcy, opracowując nową metodę kodowania danych zagnieżdżanych w szumie. Z całością tego odkrycia można się zapoznać tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200