Szukając rozwiązania

Dzień dzisiejszy

Bank Zachodni posiada ponad 170 oddziałów, filii i ekspozytur (tzw. wyniesionych punktów obsługi). Od roku 1996 wszystkie wykorzystują oprogramowanie Zorba 2000 warszawskiego Softbanku. Zainstalowane jest ono na unixowych serwerach ICL. Do roku ubiegłego bank był raczej instytucją regionalną, większość placówek znajdowała się na Dolnym Śląsku. Jednak po przejęciu Banku Głogowskiego (13 oddziałów) i Banku Rozwoju Rolnictwa - Rolbank (50) jego działalność obejmuje także część północną Polski.

„Jeszcze przez kilka lat, zanim nie wdrożymy nowego systemu, będziemy w trakcie okresu przejściowego. Jednak już teraz staramy się ujednolicić zarówno platformę sprzętową, jak i systemową, wykorzystywaną w banku. W związku z tym wszystkie inwestycje dokonywane są centralnie” - powiedział Stanisław Szymański. Trzy firmy dostarczają bankowi komputery PC. Są to: Compaq, Hewlett-Packard i IBM. Jako system operacyjny wykorzystywany jest DOS lub Windows 3.11, rozważana jest możliwość wprowadzenia Windows NT. W dziale księgowym do obsługi środków trwałych wykorzystywane jest własne oprogramowanie, natomiast aplikacja kadrowo-płacowa dostarczona została przez warszawską firmę Softar.

Do sprawozdawczości, przeprowadzania analiz i bilansu stosowany jest system Raba wrocławskiej Elby. Od tego roku funkcjonuje także oprogramowanie BAKIS, za pomocą którego przygotowywane są i wysyłane sprawozdania dla Narodowego Banku Polskiego (NBP). W tym roku jednak rozpocznie się projekt wdrożenia hurtowni danych, zintegrowanej z księgami oddziałowymi, a docelowo z księgą główną. Ma to na celu wprowadzenie systemu sprawozdawczości zarządczej.

Elektroniczne dane

W kontaktach wewnątrz banku przy rozsyłaniu różnego typu dokumentów oraz w wymianie informacji z klientami korzysta się z poczty elektronicznej, opartej na oprogramowaniu OpenMail HP. Trzy razy dziennie tą drogą rozsyłana jest do wszystkich placówek tabela kursowa, jak również uaktualnienia oprogramowania oraz wymieniane informacje dotyczące rozliczeń międzyoddziałowych. Ponieważ już wkrótce tą drogą przesyłane będą także dane osobowe, Bank Zachodni rozpisał przetarg na system ich szyfrowania i ochrony w sieci rozległej.


TOP 200