Sztuka realizacji wielkich zmian. Jak wygląda transformacja agile w dużych firmach?

Wykorzystanie metodyk zwinnych w projektach informatycznych w ostatnim czasie stało się bardzo popularne. Wdrożenie scruma nadal budzi wiele obaw, jednak prawdziwy problem pojawia się kiedy mówimy o przeniesieniu metodyk zwinnych na całą organizację, czyli większe i dużo bardziej skomplikowane struktury. Dlatego właśnie temu obszarowi – wykorzystaniu agile na najwyższym poziomie firm – poświęciliśmy tegoroczną edycję konferencji Agile w biznesie.

Dojrzałe doświadczenia a nowe projekty

3 lata temu ING Bank Śląski rozpoczął swoją transformację i od tego czasu jesteśmy bacznymi obserwatorami zmagań, porażek i sukcesów w budowie zwinnej organizacji. Tym razem, na konferencji Agile w biznesie, usłyszymy historię budowy zespołu projektowego, którego celem jest stworzenie nowej aplikacji bankowości internetowej dla klienta detalicznego. Przekonamy się, jak organizacja, która już zjadła zęby na agile wykorzystuje swoją wiedzę w praktyce – Wojciech Chmielewski opowie o tym, jak działają zespoły wkomponowane w strukturę organizacji, ale również jakie są sposoby radzenia sobie z problemami takim jak rozproszenie zespołu, działanie na styku metodologii agile i modelu releasowego czy współpracy wielu dostawców w jednym projekcie.

Dlaczego agile sprawdza się w dużych programach transformacyjnych?

Na to pytanie odpowiedzą Wojciech Chmielewski i Michał Kopyt, którzy od lat są ewangelistami metodyk zwinnych w PZU i którzy z powodzeniem pokazują jak sprawnie potrafi działać coś, co z pozoru jest niewykonalne. Standardowe myślenie o użyciu zwinnych metod zarządzania bardzo często oparte jest o założenie, że agile nadaje się tylko do zastosowania w niewielkich projektach. Prezentacja PZU pokaże, że jest wręcz przeciwnie – im większa jest skala i zakres działania zwinnego, tym bardziej uruchamiają się pozytywne strony takiego podejścia. Przedstawiciele PZU podpowiedzą też, jak wykazać sensowność użycia agile w dużych programach z punktu widzenia osób zarządzających organizacjami IT (CIO) oraz całą firmą (CEO).

Zobacz również:

  • Partnerstwo w zakresie rozwoju oprogramowania - 5 najlepszych praktyk

Co z tym biznesem?

Jak pokazują badania, zła komunikacja na linii biznes – IT to jeden z najczęstszych czynników nieudanych transformacji. Na bazie doświadczeń pracy z zespołem programistów, testerów i Scrum Masterem, Dariusz Gawroński z AXA pokaże perspektywę Product Ownera. Dlaczego jest ona inna, niż ta widziana ze strony IT? Na prezentacji Dariusz Gawroński podsumuje kilka przemyśleń – jak zmienia się współpraca w organizacji po wdrożeniu scrum’a w organizacji i o tym jak znacząco wzrasta odpowiedzialność biznesu za kierunek wdrażanych zmian.

Najciekawsze przykłady transformacji z zagranicy

Do podzielenia się swoim doświadczeniami zaprosiliśmy także prelegentów z Turcji, Niemiec i Holandii. Uczestnicy będą mogli posłuchać m.in. prelekcji Buraka Uluocaka, Wiceprezesa Turkiye Finans Participation Bank, który rozpoczynał transformację razem z 5-cio osobowym zespołem, sam będąc jedyną, która miała doświadczenie ze scrumem. Biorąc pod uwagę wyniki ostatniego badania Version One (State of Agile Survey) pokazującego, że transformacje w organizacjach, które nie mają wystarczającej liczby osób z doświadczeniem agile’owym często kończą się niepowodzeniem, jest to nieprawdopodobny wynik. W tym przypadku jedna osoba okazała się być kołem zamachowym, a dzisiaj Turkiye Finans Participation Bank jest największą organizacją pracującą w duchu agile w regionie między Bliskim Wschodem a Europą Wschodnią. W ciągu dwóch lat udało im się przeobrazić wewnętrzną efektywność firmy i wdrożyć kulturę agile wśród 300 deweloperów i 50 zespołów.

Na spektakularne wdrożenie holokracji w Polsce możemy jeszcze długo poczekać, ale jest wiele elementów tego sposobu zarządzania, które można przemycić do organizacji agile’owych. Na zeszłorocznej konferencji był to temat, który wzbudził bardzo duże zainteresowanie, dlatego postanowiliśmy przedstawić kolejną, poświęconą temu zagadnieniu historię. Sebastian Klein z niemieckiej firmy Blinkist opowie jak oddanie odpowiedzialności każdemu z pracowników, przyczyniło się do sukcesu firmy i trzykrotnie zwiększyło zyski.

Od jakiegoś czasu panuje moda na agile w przedsiębiorstwach. Problem polega na tym, że wymaga to zmiany podejścia całej organizacji, nie tylko IT, ale i Biznesu. Tegoroczna konferencja „Agile w Biznesie” jest właśnie wyjściem na przeciw tym wyzwaniom. Niewątpliwie jej największą zaletą jest program, który w kompleksowy sposób przygotuje organizację na „zwinną transformacje”. Prelegenci podzielą się z nami napotkanymi w trakcie transformacji problemami, dzięki czemu będziemy mogli „uczyć się na cudzych błędach” planując własne działania.

Joanna Sitkowska, uczestnik Agile w biznesie 2015.

Nie tylko konferencja

Agile w biznesie to wydarzenie dedykowane dyrektorom, menedżerom i liderom zmian, którzy chcą wykorzystywać agile do efektywniejszego zarządzania swoimi organizacjami. Pierwszego dnia konferencji swoimi doświadczeniami podzielą się praktycy – przedstawiciele dużych, polskich i zagranicznych firm pracujących w metodyce agile. Drugiego dnia uczestnicy wezmą udział w jednym z interaktywnych warsztatów, podczas których zgłębią swoją wiedzę pod okiem doświadczonych ekspertów.

To, że warto wziąć udział w tym wydarzeniu, potwierdzają wyniki ankiet poprzedniej edycji – aż 98% uczestników było zadowolonych z udziału. Konferencja Agile w biznesie to także doskonała okazja do nawiązania kontaktów i porównania doświadczeń z wdrożeń agile w wyjątkowym gronie – 78% uczestników, którzy dotychczas potwierdzili swój udział, zajmuje decyzyjne stanowiska w swoich firmach: 20% to CEO i członkowie zarządów, 58% to dyrektorzy, głównie z dużych i średnich organizacji. Zapraszamy do dyskusji. Do zobaczenia już 22-23 września na konferencji Agile w biznesie!

Każdy z nich choć przychodzi ze zdefiniowanym tematem ma niesamowity bagaż doświadczeń około Agile'owych i projektowych. Rozmowa o zwinnych metodykach w takich na pozór "twardych" organizacjach jak ING czy PZU jeszcze parę lat temu była fikcją. Dziś na konferencji mamy praktyków, którzy są w trakcie zwinnej transformacji. Największa wartość tegorocznej konferencji? Prelegenci + uczestnicy = bomba doświadczenia.

Maciej Dziecielak, uczestnik Agile w biznesie 2015

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200