Sztuczna inteligencja zajmie się recyklingiem serwerów

Microsoft zamierza zaprząc sztuczną inteligencję do oceny stanu wycofywanych z eksploatacji serwerów i decydowania, które z zużytych części można odzyskać czy zregenerować, a które poddać recyklingowi.

Serwery

Firma zamierza to robić w ramach inicjatywy przewidującej, że w jej centrach danych rozsianych po całym świecie zostaną powołane do życia działy Circular Centers, które zajmą się tą kwestią.

Microsoft informuje, że ma obecnie pod swoją opieką na całym świecie ponad trzy miliony serwerów, a żywotność każdego z nich wynosi średnio ok. pięciu lat. Jednocześnie korporacja cały czas rozbudowuje swoje centra danych oraz tworzy nowe.

Zobacz również:

Oznacza to, że serwerów będzie ciągle przybywać i ich recykling nabierze pierwszorzędnego znaczenia. A Microsoft chce przyczynić się walnie do budowy „zielonej planety” i składał takie deklaracje w ostatnim czasie wiele razy.

Microsoft zapowiada, że dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, zwiększy do 2025 roku współczynnik ponownego wykorzystania części wchodzących z skład wycofanych z eksploatacji serwerów aż o 90%.

Chce też opracować przejrzysty zasady dotyczące tej kwestii, gdyż obowiązujące obecnie przepisy są często mało przejrzyste i i niespójne. Na przykład te dotyczące losów części odzyskanych po rozbiórce serwerów są ogólnikowe i wymagają ujednoliconej metodologii.

Nowa inicjatywa Microsoftu wpisuje się w jego szerszy plan, w ramach którego korporacja chce uzyskać do 2030 roku prawie zerowy wynik emisji do atmosfery dwutlenku węgla. Na koniec można tylko wyrazić nadzieję, że inne firmy produkujące oraz eksploatujące serwery pójdą w ślady korporacji w Redmond.


TOP 200