Sztuczna inteligencja wspiera prawników

Kancelaria SSW Pragmatic Solutions rozpoczyna korzystanie z opartej na AI platformy AQUILA, służącej do kompleksowej, w pełni zautomatyzowanej analizy treści dokumentów. Projekt powstały przy wsparciu Działu Usług Technologicznych IBM.

AQUILA wykorzystuje do analizy języka naturalnego zaawansowane algorytmy zbudowane przy wykorzystaniu IBM Watson Studio i usług chmurowych. Może na przykład sprawdzić, czy odnalezione klauzule są zgodne z aktualnymi przepisami i standardami korporacyjnymi. Już w tej chwili, platforma AQUILA może analizować treści po polsku, angielsku i niemiecku.

Na ten moment platforma AQUILA jest w stanie analizować dokumenty branżowe m.in. z branży nieruchomości i finansów. Może sprawdzić pojedynczy dokument w kilkadziesiąt sekund. Może również prowadzić hurtowe analizy i prezentować odpowiedzi na zapytania dotyczące setek, a nawet tysięcy dokumentów. Jako skalowalny system oparty o sztuczną inteligencję, dostosowuje się do konkretnych potrzeb biznesowych każdego klienta, współpracując w tle z istniejącymi systemami lub jako osobna aplikacja.

Zobacz również:

  • Technologia AI zyskała nowego sprzymierzeńca

Współpraca SSW Pragmatic Solutions i Działu Usług Technologicznych IBM została nawiązana w odpowiedzi na potrzebę szybkiej analizy dużych zbiorów dokumentów, wraz ze wstępną oceną ryzyka wynikającego z treści zapisów. Jednym z pierwszych projektów, w których wykorzystana została platforma AQUILA, było przeprowadzenie szczegółowego procesu „due diligence” dla treści zawartych w tysiącach umów najmu. Bez wykorzystania sztucznej inteligencji, takie zadanie byłoby przeprowadzone tylko na niewielkiej próbce dokumentów. AQUILA pozwoliła na szybką i dogłębną analizę wszystkich umów i zawartych w nich zapisów. „Rozwiązania takie jak AQUILA umożliwiają przyspieszenie obsługi, obniżenie kosztów i zwiększenie dokładności i efektywności pracy ludzi – mówi Piotr Spaczyński, partner zarządzający SSW Pragmatic Solutions. „Rdzeniem platformy AQUILA jest sztuczna inteligencja zasilana wiedzą i szkolona przez pracujących w naszej kancelarii ekspertów z danej dziedziny – dodaje.

AQUILA bada dokumenty za pomocą modeli uczenia maszynowego i algorytmów analizy języka naturalnego. Wyszkoleni prawnicy tworzą bazy wiedzy, tzw. „playbooki”, zawierające przykładowe klauzule, postanowienia i treści, które mają być analizowane przez platformę. Odpowiednio wytrenowany system jest w stanie skutecznie zlokalizować i rozpoznać treści o tym samym znaczeniu, ale zapisane w odmienny sposób.

„Projektując system AQUILA chcieliśmy zbudować zaawansowane rozwiązanie do przetwarzania i analizy języka naturalnego. Trwający kilkanaście miesięcy projekt Działu Usług Technologicznych IBM i SSW Pragmatic Solutions, zwieńczony udostępnieniem platformy AQUILA pierwszym użytkownikom, jest przełomowym momentem w praktycznym wykorzystaniu sztucznej inteligencji oraz chmury IBM Cloud do automatyzacji procesów biznesowych – mówi Paweł Raczyński, dyrektor Działu Usług Technologicznych IBM. „AQUILA posiada bardzo elastyczne opcje wdrożeniowe z wykorzystaniem modelu chmury hybrydowej, dowolnej chmury publicznej lub centrum przetwarzania danych u klienta w zależności od unikalnych potrzeb i obowiązujących regulacji”.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200